فدرال رزرو ۲۶ ژانویه در حالی به نشست دو روزه خود پایان داد که باز هم تاریخ دقیقی برای افزایش نرخ بهره اعلام نکرد و تحلیل‌ها و استراتژی‌های بازارهای پولی و مالی را در فضایی مبهم رها کرد.

ابهام در زمان قطعی افزایش نرخ بهره در آمریکا

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد: با توجه به نرخ تورم بیش از دو درصد و شرایط بازار کار، کمیته مرکزی فدرال رزرو با افزایش نرخ بهره از ماه مارس موافقت می کند.

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، فدرال رزرو در اختتامیه نشست دو روزه خود در ۲۶ ژانویه، باز هم تاریخ دقیقی برای آغاز اجرای سیاست افزایش نرخ بهره اعلام نکرد، اما به طور تلویحی با اعلام حجم اوراق قرضه تا ماه فوریه، زمان آن را مشخص کرد.

استراتژیست ها با استناد به محتوای بیانیه منتشر شده و کنفرانس خبری جروم پاول می گویند: برای مقابله با طغیان بازارهای مالی و جلوگیری از افزایش لجام گسیخته تورم، سیاست های فدرال رزرو بر افزایش نرخ بهره از پایان فصل اول سال جاری میلادی تنظیم خواهد شد.

در اقدامی شگفت انگیز، گروه تصمیم گیری فدرال رزرو اعلام کرد: افزایش نقطه درصدی فصلی تا رسیدن به نرخ بدهی کوتاه مدت در راه است. پس از دسامبر ۲۰۱۸ (آذر ۱۳۹۷)، این اولین باری است که این اتفاق رخ می دهد.

جروم پاول؛ رییس فدرال رزرو گفت: بانک مرکزی می توانست تصمیمات سختگیرانه تر و تهاجمی تری اتخاذ کند. پاول که در کنفرانس خبری پس از نشست دو روزه سخن می گفت اعلام کرد برای اینکه از تهدید شرایط و بازار کار جلوگیری شود، از قدرت مانور اندکی برای افزایش نرخ بهره استفاده خواهیم کرد.

افزایش نرخ بهره، اصلی ترین سیاست فدرال رزرو در مقابله با افزایش تورمی است که در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است.

آمادگی فدرال رزرو برای اجرای سیاست‌های مصوب

در بیانیه ای که کمیته بازار آزاد فدرال رزرو (FOMC) صادر کرده است، تاریخ دقیقی برای اجرای سیاست افزایش نرخ بهره اعلام نشده و فقط به اجرای هر چه سریعتر سیاست ها تأکید شده است. با توجه به این که نشست این کمیته در ماه فوریه برگزار نخواهد شد، پیش بینی ها حکایت از افزایش نرخ پس از نشست پایان ماه مارس (فروردین ۱۴۰۱) دارد.

کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC)؛ نهاد ۱۲ نفره سیاست گذاری پولی سیستم ذخیره فدرال است که برای بررسی سیاست های کلان مالی، سالانه بین ۶ تا ۸ جلسه برگزار می کند.

همچنین این کمیته اعلام کرده است که اوراق قرضه ماهانه بانک مرکزی در فوریه ۲۰۲۲، از ۳۰ میلیارد دلار فراتر خواهد رفت که نشان می دهد این کمیته همزمان با افزایش نرخ بهره، در مورد پایان دادن به این تعهدات در ماه مارس نیز تصمیم گیری کرده است.

گرچه در بیانیه منتشره، چارچوب اصلی فرایند کاهش حجم ترازنامه ها تعیین شده است که حکایت از آمادگی فدرال رزرو برای آغاز این سیاست ها دارد، اما تاریخ دقیقی برای انجام هیج یک از سیاست ها اعلام نشده است.

بازارهای مالی دنیا در چند روز اخیر در انتظار تعیین تاریخ دقیق افزایش نرخ بهره در نشست فدرال رزرو بوده اند و اکثر سهام شرکت ه ای عظیم مانند غول های فناوری، با رکود یا ریزش همراه بوده اند.

برنامه خرید اوراق قرضه که گاهی به تسهیل سازی یا آزاد سازی کمّی (QE) یاد می شود، یکی از سیاست های پولی دولت ها است که با هدف افزایش نقدینگی و تحریک فعالیت های اقتصادی صورت می گیرد، اما در نهایت می تواند به افزایش تورم نیز منتهی شود.

مقامات فدرال رزرو از تداوم تورم اخیر و ایجاد تورم دائمی ابراز نگرانی کرده اند. این در حالی است که پیش از این بارها تاکید کرده بودند تورم فعلی، گذرا است. بهای مصرف کننده در سال گذشته میلادی، بیش از ۷ درصد افزایش داشته است که بالاترین سرعت افزایش قیمت ها در بازه زمانی یک ساله از تابستان ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) محسوب می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =