رئیس سازمان بورس یکی از بحث های اساسی بازار سرمایه را دامنه نوسان عنوان کرد و گفت: اکنون با توجه به جمع‌بندی‌ها و تصمیمات اخذ شده، امید می‌رود طی یک یا دوماه آتی شاهد تغییرات اساسی در حوزه دامنه نوسان باشیم.

تغییر دامنه نوسان در دستور کار بورس قرار گرفت

به گزارش کارآفرین نیوز، مجید عشقی در خصوص نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور، اظهار کرد: بخش زیادی از مسائل اقتصادی کشور مربوط به صنایع است که در این جلسه چالش‌های پیش‌رو مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

عشقی بازار سرمایه را موتور محرک اقتصاد کشور دانست و گفت: علی رغم اتفاقات متعددی که در بازار سهام رخ داد، اکنون مجموع ارزش بازار شرکت های بورسی به بیش از ۶ هزار همت می رسد که این رقم حتی در نظام بانکی نیز دیده نمی شود.

وی در ادامه افزود: این منابع موجود در بازار سرمایه در صورت مدیریت و حمایت می توانند سبب ایجاد اشتغال و رشد صنایع شود بنابراین به هیچ وجه نمی توان بازار سهام را در حاشیه قرار داد یا در تصمیمات اقتصادی به آن توجه نکرد.

بورس

به گفته رئیس سازمان بورس، نیمی از جمعیت کشور منافعشان به طور مستقیم یا غیر مستقیم در گرو بازار سرمایه است. وی افزود: به همین خاطر آسیب و ضرر یک اقدام نادرست دامن‌گیر اقشار متعددی از جامعه سهامداران می‌شود.

قیمت گذاری دستور حذف می شود؟

عشقی دامنه نوسان را قیمت گذاری دستور دانست و اظهار داشت: دامنه نوسان نمی گذارد بازار در مسیر عرضه و تقاضا و بدون دخالت‌های دستوری مسیر و راه خود را پیدا کند. اکنون با توجه به جلسات متعددی که در سازمان بورس با بورس ها در خصوص این مورد برگزار شده به جمع بندی‌های لازم رسیده‌ایم.

وی ادامه داد: ناگفته نماند این موضوع قرار است به صورت تدریجی رخ دهد تا لطمه ای به بازار سهام وارد نشود.

نرخ خوراک گاز و سوخت صنایع، چالش بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس، نرخ خوراک گاز و سوخت صنایع را یکی از چایش های بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: اگر این موضوع اصلاح نمی‌شد به طور حتم می‌توانست مزیت‌های بسیاری از صنایع را از بین ببرد.

وی در ادامه تصریح کرد: در قانون الحاق، دو شرط برای تعیین نرخ گاز وجود دارد. نخست رقابت‌پذیری و دوم مزیت سرمایه‌گذاری در داخل کشور ذکر شده که در جلسات با مسئولان مربوطه عنوان شد با نرخ گاز ۳۰ یا ۳۳ سنتی نمی توان شاهد رقابت یا سرمایه گذاری در این صنعت بود.

به گفته عشقی، وزارت نفت نیز چنین نرخ گذاری را منصفانه نمی داند. وی افزود: وزارت نفت در صورت اعتراض می گویند موقتی است، اما همین امر حدود چهار ماه تاکنون به طول انجامیده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: دلیل مسئولان ذی ربط در خصوص نرخ فعلی گاز نه تنها اقتصادی نیست بلکه رویکرد سیاسی دارد که این امر با منطق سازگار نیست، در این مرحله تنها سقف‌گذاری‌ها در موضوع گاز خوراک و سوخت صنایع متعادل‌تر شد، اکنون بنده از تمام مسئولان مربوطه در خواست دارم که فرمول قیمت گذاری را تغییر دهند زیرا از سال ۹۵ تاکنون تغییری در آن ایجاد نشده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.