یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر، گفت: همچنین ۵۰ سال است که قیمت مسکن در بازه‌های زمانی مختلف افزایش پیدا می‌کند و این روند هنوز متوقف نشده است.

دو عامل افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن

بیت الله ستاریان در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص دلایل افزایش قیمت مسکن در ماه های اخیر، اظهار کرد: کسری عرضه و عدم تولید از دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن هستند که این موضوع محدود به ماه های اخیر نبوده و چند سالی است که شاهد رشد صعودی نرخ ها در این بازار هستیم.

وی افزود: قیمت مسکن در همه مناطق کشور رشد بسیار زیادی داشته و طبق آمارهای منتشره بانک مرکزی قیمت هر متر مربع زیربنای واحد مسکونی در تهران طی دی ماه به ۳۲.۹ میلیون تومان رسیده و این روند افزایشی ادامه دار خواهد بود.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: ۵۰ سال است که قیمت مسکن در بازه های زمانی مختلف افزایش پیدا می کند و این روند هنوز متوقف نشده؛ بنابراین تا زمانی که کمبود عرضه جبران نشود و برنامه ای دقیق برای کنترل قیمت ها در دستور کار قرار نگیرد، نباید انتظار ثبات و یا کاهش قیمت ها در این بازار را داشت.

وی خاطرنشان کرد: برخی گمان می کنند کنترل نرخ تورم می تواند به کاهش قیمت مسکن منجر شود، اما واقعیت این است که کنترل این نرخ در اقتصاد کشور به معضلی حل نشدنی تبدیل شده و هنوز چاره ای برای آن اندیشیده نشده است.

این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: تولید مسکن و جبران کسری عرضه در این بازار باید در اولویت فعالیت های دولت برای ساماندهی بازار مسکن قرار گیرد تا از این طریق قیمت ها در این بخش به ثبات برسند و از افزایش بیش از حد آن جلوگیری شود.

وی با اشاره به پیش بینی وضعیت بازار مسکن طی ماه های آینده، گفت: بررسی ها نشان می دهد که قیمت ها در این بازار همچنان رشد صعودی خواهند داشت و طی ماه های آینده، خبری از ثبات قیمتی مسکن نیست.

قیمت مسکن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =