حجم نقدینگی در آبان ماه سال جاری با ۴۲ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به حدود ۴ هزار و ۳۱۶ هزار میلیارد تومان رسید.

نقدینگی حدود ۴ هزار و ۳۱۶ هزار میلیارد تومان شد

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک مرکزی با انتشار جزییات گزیده های آماری در آبان ماه سال جاری، حجم نقدینگی در این ماه را با افزایش ۴۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۳ هزار و ۱۵۹ هزار میلیارد ریال (معادل حدود ۴ هزار و ۳۱۶ هزار میلیارد تومان) اعلام کرد. میزان نقدینگی در آبان ماه امسال نسبت به پایان اسفندماه سال گذشته، ۲۴.۲ درصد رشد نشان می دهد.

بر پایه این گزارش، در این ماه خالص دارایی های خارجی کشور ۷۰۴۴.۴ هزار میلیارد ریال است که نسبت به پایان آبان ماه سال گذشته، ۳۳.۴ درصد رشد یافته است.

همچنین در آبان ماه سال جاری، خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی نیز با ۳۳.۴ درصد رشد به ۵۰۰۱.۲ هزار میلیارد ریال رسید که این میزان رشد نسبت به پایان اسفند ۹۹ به میزان ۶.۳ درصد است.

بنا به اعلام بانک مرکزی، خالص مطالبات بانک مرکزی از بخش دولتی در آبان ماه امسال ۲۶۷.۳- بوده که نسبت به پایان اسفند ماه سال قبل در شرایط رشد ۱۸.۹- منفی قرار دارد.

در عین حال، مطالبات بانک مرکزی از بانک ها در این ماه، ‌نسبت به آبان ۹۹ رشد ۷.۹ درصدی داشته و به عدد ۱۴۱۹.۸ هزار میلیارد ریال رسید.

اسکناس و مسکوک در اختیار مردم در آبان ماه به رقم ۷۳۸.۶ هزار میلیارد ریال رسید و نسبت به مدت مشابه در سال قبل، ۱۷.۱ درصد رشد یافته است.

وضعیت سپرده های بانکی نیز به نحوی است که در دوره مورد بررسی، سپرده های دوساله ۳۷۴.۴ درصد رشد داشته و به عدد ۸۲۲۳.۷ هزار میلیارد ریال رسید و در عین حال، ‌ حجم سپرده های یک ساله به میزان ۶.۳ درصد نسبت به آبان سال ۹۹ کمتر شده است.

وضعیت نقدینگی در آبان ۱۴۰۰

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.