دنیای امروز، جهان داده‌ است و به کارگیری موثر داده به عنوان یکی از چالش‌های سازمان‌ها شناخته می‌شود و همین امر سبب شده مشاغل حوزه علم داده، از اهمیت بالایی برخوردار شوند.

با مشاغل حوزه داده آشنا شوید

به گزارش کارآفرین نیوز، دنیای امروز به دلیل افزایش استفاده از فناوری به دنیای داده تبدیل شده است. وسعت داده‌های موجود سبب شده، کسب‌ و کارهای برای داده‌های خود ارزش قائل شوند و همین امر لحظه‌ به‌ لحظه فرصت‌های شغلی جدیدی را در صنایع ایجاد کرده است.

در سال‌های اخیر مشاغل مرتبط با داده به ستون‌های اصلی سازمان‌ها تبدیل شده‌اند. تارنمای Analytics Insight در گزارشی به بررسی مشاغل حوزه علم داده و میزان حقوق پرداختی به آنها پرداخته است که در ادامه بخشی از این گزارش را مرور خواهیم کرد.

Data warejouse architect

این شغل جایگاه جدیدی بوده که در سال‌های اخیر ظهور پیدا کرده است و شرکت‌ها به متخصصین این حوزه حقوق‌های نجومی پرداخت می‌کنند. معمار انبار داده، مسئول طراحی، مدیریت و اجرای فعالیت‌های مربوط به انبار داده بود و برای فعال نگه‌داشتن انبارها، از استراتژی‌های خاصی بهره می‌برد.

میانگین حقوق سالیانه متخصصین این حوزه ۱۳۶ هزار دلار بوده که بر اساس تجربه و مهارت به فرد تعلق می‌گیرد.

متخصص علم داده

Analytics manager

متخصصین این حوزه به‌ عنوان مسئول نظارت بر فرایندها و استراتژی‌های داده سازمان شناخته می‌شوند. مدیران تحلیل با اطمینان حاصل نمایند که روند جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل داده شفاف و بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود.

میانگین حقوق این افراد نیز بسته به مهارت و تجربه، سالیانه ۱۰۰ هزار دلار است.

متخصص علم داده

Intelligence analyst

این متخصصین در سازمان‌های دولتی یا شرکت‌های که با سازمان‌های دولتی جهت مقابله با تهدیدهای امنیتی همکاری می‌کنند، مشغول به فعالیت می‌شوند. در واقع می‌توان گفت آنها متخصص امنیت هستند.

متخصص علم داده

از آنجایی‌ که سازمان‌های گفته شده، نیاز دارند اطلاعات پنهان آنها مشخص شود، لذا با استخدام تحلیل گران اطلاعاتی، امکان احیا داده‌ها را فراهم می‌آورند. حقوق این افراد به طور میانگین سالانه ۷۷ هزار دلار است.

Machine learning scientist

متخصصان این حوزه در زمینه علم داده و یادگیری ماشین دانش جامع‌تری کسب می‌نمایند. رویکرد دانشمندان یادگیری ماشین مبتنی بر پژوهش است، در واقع آنها در خصوص الگوریتم‌های جدید حوزه علم داده پژوهش می‌کنند و با بهره‌گیری از انواع شیوه‌های یادگیری، از این الگوریتم‌ها بهره می‌برند.

یادگیری ماشین

حقوق سالیانه این افراد به طور میانگین ۱۵۰ هزار دلار بوده و علاوه بر دانشمندان یادگیری ماشین به آنها دانشمندان پژوهش یا مهندسان پژوهش نیز گفته می‌شود.

Enterprise architect

این متخصصان باید استراتژی‌های موثری برای اطمینان از کارکرد روان زیرساخت‌های داده‌ای سازمان طراحی نمایند.

متخصص علم داده

از آنجایی‌ که معماران سازمانی باید از فناوری‌های روز جهت اجرای برنامه‌ها در سازمان بهره ببرند، لذا باید در حوزه‌های کسب‌ و کار و فناوری دانش، اطلاعات جامع و کاملی داشته باشند. حقوق معماران سازمانی در یک سال به طور متوسط حدود ۱۴۴ هزار دلار است.

آنچه مشخص است روند روز افزودن استفاده از داده در صنایع سبب شکل‌گیری مشاغل جدیدی شده است که به‌ کارگیری آن در سازمان‌ها لحظه‌ به‌ لحظه در حال افزایش باشد.

در دنیای امروز استخراج و تبدیل داده به موارد مهم، یکی از بخش‌های مهم کسب‌ و کار امروزی محسوب می‌شود، آمارها حکایت از این دارد که در چند سال اخیر میزان استخدام در حوزه داده با روند افزایشی همراه بوده است به‌ گونه‌ای در سال ۲۰۲۱ بیش از دو میلیون و ۷۲۰ هزار موقعیت متخصص داده استخدام شده‌اند، این در حالی است که این رقم برای سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۶۴ هزار شغل بوده است.

موارد گفته شده حکایت از این داد که مشاغل به سمت به‌کارگیری از متخصصین علم داده در حال حرکت هستند و متخصصین این حوزه از درآمدهای خوبی نیز برخوردار هستند.

از سوی دیگر متخصصین حوزه علم داده در ایران بسیار اندک هستند و افرادی که در این زمینه در حال تحصیل و فراگیری دانش‌های مربوط به علم داده هستند، از آینده شغلی خوبی برخوردار خواهند بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =