۳ میلیارد و ۹۴ میلیون تراکنش در شبکه پرداخت کشور طی دی ماه امسال انجام شد که آمار روزانه آن ۱۰۳.۱ میلیون تراکنش خواهد شد. همچنین ۹۸.۶۲ درصد کل تراکنش‌ها برای خرید کالا و خدمات بوده است.

ثبت ۳.۱ میلیارد تراکنش پرداخت در دی ۱۴۰۰

به گزارش کارآفرین نیوز، بر اساس جدیدترین آمار ارائه شده از سوی شاپرک در دی ماه سال جاری، ۳ میلیارد و ۹۴ میلیون و ۹۹۴ هزار تراکنش در شبکه پرداخت کشور به ثبت رسیده که این میزان به نسبت ۳ میلیارد و ۲۶۵ میلیون و ۸۵۷ هزار تراکنش انجام شده در آذر ماه، ۵.۲۳ درصد کمتر بوده است.

بر پایه این گزارش، مقایسه یکساله تراکنش های انجام شده نیز نشان می دهد که در دی ماه امسال به نسبت دی ماه سال گذشته، تعداد تراکنش های انجام شده در شبکه پرداخت کشور (کارتخوان ها- ابزارهای موبایلی- ابزارهای اینترنتی)، ۱۰.۶۲ درصد بیشتر شده است. در دی ماه سال گذشته، ۲ میلیارد و ۷۹۷ هزار و ۹۶۵ هزار تراکنش به ثبت رسیده بود.

۳ میلیارد تراکنش پرداخت در دی ماه

۹۱.۳۳ درصد کل تراکنش ها در ماه نخست زمستان امسال از طریق کارتخوان های فروشگاهی انجام شده و در این بخش سهم ابزارهای پذیرش موبایلی ۳.۴۳ درصد و سهم ابزارهای اینترنتی نیز ۵.۲۴ درصد بوده است.

همچنین به لحاظ مبلغی، ۹۸.۶۲ درصد تراکنش ها برای خرید کالا و خدمات بوده و ۱.۳۸ درصد کل تراکنش ها نیز برای پرداخت قبوض و خرید شارژ تلفن همراه صورت گرفته است. به لحاظ تعدادی، ۸۷.۸۴ درصد تراکنش ها برای خرید کالا و خدمات و ۷.۷۴ درصد نیز برای پرداخت قبوض و خرید شارژ تلفن همراه بود.

جدول تراکنش های کارتخوان

۹.۸ میلیون کارتخوان فروشگاهی فعال

در دی ماه امسال، مجموعا ۱۳ میلیون و ۳۲ هزار ابزار فعال در شبکه پرداخت کشور وجود داشته که از این تعداد ۹ میلیون و ۸۸۳ هزار مورد کارتخوان فروشگاهی، یک میلیون و ۵۰۲ هزار ابزار پذیرش موبایلی و یک میلیون و ۶۴۶ هزار ابزار نیز اینترنتی بوده است. تعداد ابزارهای شبکه پرداخت کشور در آذر ماه امسال، ۱۲ میلیون و ۹۵۶ هزار ابزار بوده است.

به صورت کلی، ۷۵.۹۳ درصد کل ابزارهای موجود پرداخت به صورت کارتخوان فروشگاهی بوده و سهم ابزارهای موبایلی در شبکه پرداخت کشور نیز ۱۱.۵۲ درصد است. در عین حال، سهم ابزارهای اینترنتی نیز ۱۲.۵۴ درصد بوده است.

بررسی آمارهای دیگر نشان می دهد که در دی ماه سال جاری، ۲ میلیارد و ۸۲۶ هزار تراکنش با کارتخوان های فروشگاهی انجام شده و ۱۰۶ میلیون تراکنش نیز با ابزارهای موبایلی. همچنین ۱۶۲ میلیون و ۲۴۶ هزار تراکنش هم با ابزارهای اینترنتی صورت گرفت.

بیشترین تعداد تراکنش های کارتخوان فروشگاهی به ازای افراد بالای ۱۸ سال در دی ماه ۱۴۰۰ در استان های هرمزگان، بوشهرو تهران و کمترین تراکنش های کارتخوان نیز در لرستان، کرمانشاه و آذربایجان شرقی انجام شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =