سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سود برگه سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی را ۶۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: میزان واریز سود تا پایان سال به مولفه‌های مختلفی بستگی دارد و مشخص نیست چه مقدار از این رقم قابل وصول است.

جزئیات تازه از نحوه پرداخت سود سهام عدالت

به گزارش کارآفرین نیوز، علی اکبر حیدری، سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی، از شناسایی وصول و تخصیص سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت به سهامداران خبر داد و گفت: تعداد سهامداران یک میلیونی تقریبا ۱۲ درصد از کل ۴۹ میلیون نفر است. اگر کسی سهام عدالت یک میلیون تومانی داشته باشد، سود متعلق به آن حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده و اگر هم سهامدار عدالت ۵۳۲ هزار تومانی باشد حدود ۶۰۰ هزار تومان سود دریافت می کند، با این وجود این که برای سهامداران از هر دو گروه چه مبلغی را می‌توان تا پایان سال وصول کرد و چه مبلغی از میزان وصول شده را می توان توزیع کرد به مولفه های مختلفی بستگی دارد.

حیدری در واکنش به صحبت های رئیس سازمان خصوصی سازی مبنی بر واریز سود سهام عدالت تا پایان سال را اینگونه تحلیل کرد: خبرهای قبلی به نوعی منعکس شده که گویا این مبلغ به طور کامل و قطعی از شرکت‌های سرمایه‌گذار استانی وصول شده و تا پایان سال توزیع خواهد شد. در حالی که این مبلغ تنها در مجامع سرمایه پذیر بورسی و غیر بورسی به عنوان سود قابل تقسیم «شناسایی» شده است.

به گفته سخنگوی شرکت های سرمایه گذاری استانی، فرآیند وصول این مبالغ همچنین تجمیع و توزیع آن به طور قطع زمان بیشتری نسبت به پایان سال جاری می‌طلبد. وی افزود: در نظر داشته باشید که هنوز هم در مورد سود عملکرد سال ۹۸ نیز مبالغ هنوز وصول و توزیع نشده است، این موضوع حتی در مورد سال های قبل از سال ۱۳۹۸ هم همچنان وجود دارد.

حیدری به عدم وصول مبالغ شناسایی شده اشاره کرد و افزود: موارد متعددی و ملاحظاتی در این رابطه با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر کشور وجود دارد که سبب می‌شود برخی شرکت‌ها با وجود شناسایی سود، موفق به تامین نقدینگی مورد نیاز برای انتقال این دارایی به صاحبان سهام را نداشته باشند.

وی افزود: از طرفی به طور معمول فرایندهای وصول سود و توزیع آن هم مترتب بر این نیست که کل مبلغ شناسایی شده به مردم تخصیص پیدا خواهد کرد، زیرا در راستای صیانت و حفاظت از حقوق سهامداران عدالت گاهی نیاز می‌شود که بخشی از این مبالغ در قالب افزایش سرمایه‌ برای فعالیت‌های توسعه‌ای استفاده شود.

سخنگوی شرکت سرمایه گذاری استانی سود شناسایی شده قابل تقسیم سهام عدالت برای سال مالی ۱۳۹۹ را به طور متوسط ۶۰۰ هزار تومان عنوان کرد و گفت: پیشنهاد رسمی ارایه شده برای توزیع سود این است که بخشی از این مبلغ برای شرکت در افزایش سرمایه های احتمالی نگهداری شود همچنین فرآیند توزیع باید به طور متعهدانه انجام گیرد تا در پایان سال حتماً مبلغی به حساب سهامداران عدالت واریز شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.