مهارت های اجتماعی کارآفرینان، نیازمند اهتمامی جدی است چرا که آفرین به تنهایی و در جزیره ای دورافتاده، کار و زندگی نمی کند؛ کارآفرینی از حیث سرشت و ذات آن در پی پاسخگویی به خواست جامعه، اختلاط با مردم و تلاش برای حل مشکلات آنها است.

با مهارت های اجتماعی کارآفرینان آشنا شویم

به گزارش کارآفرین نیوز ،‌ مادامی که کارآفرینی از اصل و اساس آن، فرآیندی اجتماعی یا دست کم دارای جوهری اجتماعی باشد، کارآفرین، گریزی جز مهارت افزایی اجتماعی ندارد. مساله این است که مهارت های اجتماعی لازم، معمولا در هیچ کدام از مراحل آموزش و پرورش و دوره های آکادمیک، به شکل مستقل، تدریس نمی شود و بنابراین، تحصیل چنین توانمندی به ناچار تبدیل به وظیفه و تلاشی فردی می شود.

از این گذشته، اگر حتی فرض بر این باشد که افراد ناتوان یا ضعیف در مهارت های اجتماعی نیز موفقیت هایی در کارآفرینی دارند، قدر مسلم این است که فرصت های موفقیت برای فرد مسلط بر مهارت های اجتماعی بسیار بیشتر است.


مهمترین مهارت های اجتماعی کارآفرین را می توان در خصوصیات زیر دید:

۱-بازسازی چارچوب و کنترل اضطراببا مهارت های اجتماعی کارآفرینان آشنا شویم

کارآفرینان از مضطرب ترین افراد هستند. این به دلیل چالش های بسیاری است که به طور مداوم در راه آنها قرار دارد و از این رو، مهارت های اجتماعی کارآفرین بسیار مهم است؛ این به او امکان می دهد تا اضطراب را در زمینه درستی قرار دهد و ترس ها را بدون اغراق و دست کم گرفتن ، همانطور که هست، درک کند.

این یکی از مهمترین مهارت های اجتماعی فرد کارآفرین است و اگر توانایی تسلط بر آن را داشته باشد ، به راحتی می تواند از پس چالش ها و معضلات خود برآید. کاملاً مشهور است که اضطراب معمولا اغراق درباره مساله ای نگران کننده است. تغییر چارچوب و زمینه اضطراب، مستلزم پرورش چشم سومی است که کارآفرین را قادر می کند از بیرون با چشم جدیدی به مسائل نگاه کند تا بتواند اضطراب او را کاهش دهد و با تدبیر و آرامش کار کند.

 

۲-گوش دادنبا مهارت های اجتماعی کارآفرینان آشنا شویم

بسیاری از ما خود را شنوندگانی خوب و پذیرا تصور می کنیم در حالی که واقعا چنین نیست. واقعیت این است که وقتی فردی با شما صحبت می کند باید کاملا به او گوش و هوش فرادهید و این با تظاهر به خوب گوش دادن بسیار متفاوت است.

شاید ندانید که در حال تظاهر به گوش دادن هستید اما نشانه هایی وجود دارد که به شما صادقانه می گوید آیا در حال گوش دادن واقعی به سخنان طرف مقابل هستید یا نه. مثلا اگر در حال فکر کردن به واکنش بعدی خودتان باشید یا به صورت بخشی و گزینشی، سخنان طرف مقابل را بشنوید یا دنبال ایرادهای شخصیتی مخاطبتان باشید، همه اینها نشان می دهد که واقعا گوش نمی دهید بلکه در حال تظاهر به گوش دادن هستید.

گوش فرادادن واقعی از مهارت های مهم کارآفرین است زیرا می تواند به این ترتیب از حقایق و ابعاد کامل مسائل، آگاه شود.

 

۳-متجلی کردن ایده های داخلیبا مهارت های اجتماعی کارآفرینان آشنا شویم

هر کدام از ما عبارت از مجموعه افکار و اندیشه هایی است که در سرش بازی می کنند و او را به چپ و راست می برند اما نوابغ و افراد سرآمد کارآفرین، کسانی هستند که می توانند بر این اندیشه ها مسلط شوند، آن را به منصه ظهور برسانند و در جا و زمینه مناسب خود قرار دهند.

وقتی از مهارت های اجتماعی کارآفرین سخن می گوییم این امر مهم است که اندیشه ها و احساسات و رویکردهایمان برای آنان که همکار ما هستند آشکار باشد تا فرصتی برای توهم، افکار مهمل و منفی در میان اعضای تیم و همکاران به وجود نیاید.

برای اینکه امکان متجلی کردن اندیشه ها و ایده ها را به شکلی صحیح داشته باشید باید بین واقعیت ها و احساسات خود درباره یک موضوع، تفکیک قائل باشید. عادتا و عمدتا توهمات، تصورات شبه واقعی و احساسات بیش از واقعیت ها بر ذهن و عمل ما حکومت می کند. این موضوع هم خیلی مهم است که در روابط اجتماعی بتوانید پیامی را واضح و بدون اشتباه، عاری از تفسیر یا ابهام ارسال کنید.

 

۴-سازگاری اجتماعیبا مهارت های اجتماعی کارآفرینان آشنا شویم

سازگاری اجتماعی توان همراهی و سازگار شدن و احساس راحتی در مجموعه وسیعی از موضع گیری ها با گروه زیادی از انسان ها است. شما تنهایی کار نمی کنید و نه حتی با تعداد محدودی از مردم، بلکه به عنوان یک کارآفرین ناچار می شوید با اشخاص متعدد دارای رویکردهای فراوان و شخصیت های مختلف، همکاری کنید و در نتیجه، سازگاری اجتماعی به عنوان یکی از مهارت های اجتماعی کارآفرینان امری ناگزیر است.

شما قرار نیست نسخه برابر با اصل دیگران یا شخصیتی مسخ شده باشید که با هر چه دیگران می گویند موافقت کنید بلکه مطلوب آن است که با موضع ها و شخصیت های مختلف، سازگار شوید و همزمان توان حل اختلاف با آنان را نیز داشته باشید.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =