بسیاری از توان یابان به دلیل روحیه مقاوم و پشتکاری که از آن برخوردارند، نه تنها خود را از کُنج انزوا بیرون می‌کشند، بلکه جامعه کارآفرینی دنیا را مبهوت جسارت و تهوّر خود می‌کنند.

توان یابان؛ دیده‌بان رفاه شهری

در دنیا حدود یک میلیارد نفر زندگی می کنند که با انواعی از مشکلات جسمی، حرکتی و یادگیری، دست و پنجه نرم می کنند. مرکز آمار آمریکا اعلام کرده از هر ۴ نفر آمریکایی، یک نفر به مشکلات حرکتی و ... دچار است.

بسیاری از این افراد از صبح که چشم باز می کنند تا پایان روز، با مشکلات بسیاری روبرو هستند. بنابراین برای رتق و فتق امور روزمره از جمله تعویض لباس، رفت و آمد، استحمام و بسیاری امور دیگر، نیاز به کمک های جانبی دارند. بنابراین روحیه حل مشکل و سخت کوشی در بسیاری از آنان نهادینه می شود.

بسیاری از آنان در یافتن شغل مناسب و به تبع آن، اِمرار معاش نیز با چالش مواجه می شوند. جامعه کارفرمایی به دلیل تداوم حاکمیت نگاه سنتی به معلولان که از این پس، آنها را توان یاب می خوانیم در استخدام و به کارگیری این افراد، تردید به خود راه می دهد، گرچه ممکن است این موضوع، عمومیت نداشته باشد. بر اساس آمار، تعداد توان یابان بیکار با هر سطح تحصیلات و مهارتی، از دو برابر افراد بیکار معمولی بیشتر است.

اینجاست که استقامت و روحیه جنگندگی به کمک می آید تا توان یابان، خود برای کارآفرینی اقدام کنند و حتی بسیاری از افراد معمولی را به استخدام و همکاری در کسب و کار نوپای خود دعوت کنند.

اپلیکیشن استارتاپی iAccess، به توان یابان امکان می دهد تا ایرادات محیطی و معماری موجود برای عبور و مرور توان یابان را به مسئولان شهری و معماران نشان دهند.

توان یابان می توانند پس از آگاهی یا مراجعه به ادارات، مکان های تفریحی، بیمارستان ها، بانک ها، دانشگاه ها،‌ ایستگاه های اتوبوس و بسیاری مکان های دیگر، در این اپلیکیشن به ثبت نظر خود اقدام کنند و شرایط فیزیکی محیط را از نظر ایمنی، سهولت ورود و ترددد توان یابان بررسی کنند تا مسئولین مربوطه به رفع عیوب منعکس شده بپردازند.

افراد عادی جامعه نیز برای کمک به رفع عیوب ساختار شهری می توانند نظرات خود را در این اپلیکیشن ثبت نمایند.

از جمله مشتریان دائم این استارتاپ متفاوت؛ شهرداری ها، رستوران ها و هتل ها، آژانس های مسافرتی و رزرو مکان های اقامتی، فروشگاه ها و ... هستند که برای جلب نظر این طیف وسیع از افراد جامعه به این اپلیکیشن مراجعه می کنند.

به دلیل تاثیرگذاری فعالیت این استارتاپ در رفع نواقص شهری، توان یابانی که یک بار از این اپلیکیشن استفاده کرده اند عضو کاربران همیشگی و وفادار آن باقی مانده اند.

از بیمارستان به پیست رالی

بِرَندِن وینفیلد؛ که از ده سالگی به صورت جدی، در مسابقات حرفه ای موتورسواری شرکت می کرد، در سال ۲۰۰۸ و زمانی که تنها ۱۴ سال داشت، در اثر حادثه ای در مسابقات موتورسواری نوجوانان، قطع نخاع شد.

پس از گذشت دوران نقاهت و حرکت درمانی، برندن تصمیم گرفت به گونه ای متفاوت با این حادثه شوک برانگیز مقابله کند. وی که عاشق رالی و سرعت بود، مسیرش را به سمت چهار چرخه های روباز و رالی اتومبیل رانی تغییر داد و با تلاش خارق العاده روی سکوهای قهرمانی در مسابقات مختلف ایستاد.

معلولان

در سفرهایی که برای تمرین و مسابقات می رفت، با مشکلات زیادی مواجه شد و پس از پیگیری های بسیار دریافت با وجود شکایت های فراوان توان یابان به سازمان ها و شرکت ها، هیچ کس خود را آنچنان که باید، موظف به رفع عیوب ساختاری نمی داند و همچنان توان یابان برای رفت و آمد در شهر، با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.

بِرَندِن به فکر افتاد تا با طراحی اپلیکیشن ویژه ای از همه توان یابان، مددکاران اجتماعی و همه افرادی که احساس مسئولیت اجتماعی می کردند همفکری و کمک بگیرد. ایده استارتاپ آی اَکسِس (iAccess) متولد شد.

آی اَکسِس (iAccess)؛ نوپای بین المللی

تلاش ها ادامه یافت تا آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۱۳۹۸)، نسخه اندروید و iOS این پلتفرم منتشر شد و در مدت زمان کوتاهی، بیش از ۳۰۰۰ نقطه حادثه خیز در ۴۵ ایالت و ۲۵ کشور دنیا شناسایی شد که برای عبور و مرور توان یابان حرکتی، نابینایان، ناشنوایان و شاید افراد عادی مشکل ایجاد می کرد.

بسیاری از رسانه ها مانند CNN و CBS به انعکاس این حرکت خارق العاده پرداختند و حالا بر اساس "قانون معلولیت ۱۹۹۰"، باید مسئولان امر به رفع این عیوب بپردازند.

اینجا آغاز راه است: در فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸)، تنها چند ماه پس از رونمایی از اپلیکیشن، این استارتاپ توانست منتخب طرح "دهکده فناوری آتلانتا" شود و نظر مثبت سرمایه گذاران بسیاری را به خود جلب کند.

در حال حاضر، بسیاری از مشاورین و منتورهای استارتاپی به صورت افتخاری و بدون دریافت دستمزد، با این استارتاپ همکاری می کنند.

به نظر می رسد توان یابان در سراسر دنیا دست به کار شده اند تا دیدگاه نهفته و معیوب حاکم بر بازار کار را بشکنند. دیدگاه معیوب جهانی نسبت به معلولیت تغییر خواهد کرد.

////////////////

صفیه داوطلب

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =