تولید ناخالص داخلی یا GDP مهم‌ترین شاخصی است که نتایج آن امکان سنجش وضعیت یک اقتصاد را نشان می‌دهد و هرچه این شاخص در سال‌های متوالی بهبود یابد، نشان دهنده بهتر شدن وضعیت آن اقتصاد و قدرت اقتصادی کشور خواهد بود.

مفهوم GDP یا تولید ناخالص داخلی

به گزارش کارآفرین نیوز، معمولا در علم اقتصاد با محاسبه و اندازه گیری برای پیش بینی آینده و یا برنامه ریزی و همچنین تغییر و اصلاح روش ها و برنامه ها سر و کار داریم. اینکه وضعیت گذشته و عملکردها در قالب اعداد و ارقام قابل مقایسه در دسترس باشد، می تواند مبنای دقیق تری برای مدیران و برنامه ریزان کلان کشور محسوب شود.

در اقتصاد امروز دنیا که نسبت به گذشته ها بسیار پیچیده تر و رقابت ها نیز برای کسب فرصت ها و دسترسی به منابع سخت تر شده است، تمامی کشورها تلاش می کنند تا بر اساس یک نقشه راه و مدل اقتصادی مشخصی حرکت کنند. امروز دیگر بدون دانستن دقیق عملکردها به زبان ریاضی و در قالب اعداد و ارقام قابل محاسبه و اندازه گیری، امکان سیاست گذاری و برنامه ریزی برای آینده اقتصاد وجود ندارد.

امروزه آمارهای گوناگونی از سوی مراکز و مراجع گوناگون داخلی و بین المللی تولید و در اختیار کشورها و تصمیم گیران قرار می گیرد. کشورها امروز علاوه بر استخراج آمارها در مراکز داخلی خود، به دنبال استفاده از آمارهای خارجی برای بررسی وضعیت سایر کشورها، همسایگان و همچنین برآوردهای صورت گرفته نسبت به وضعیت کشور خود از محاسبات بین المللی و خارج از کشور خود نیز نیازمندند.

GDP

یکی از مهم ترین و کلیدی ترین آمارها که تقریبا در تمامی کشورهای جهان به صورت ماهانه، فصلی و سالانه تولید و ارائه می شود، وضعیت تولید ناخالص داخلی یا GDP است که کل ارزش ریالی محصولات نهایی تولید شده توسط واحدهای اقتصادی مقیم کشور در دوره زمانی معین (سالانه یا فصلی) را بررسی می کند.

در واقع محاسبه تولید ناخالص داخلی به زمان جنگ جهانی دوم باز می گردد که در آن زمان برای تهیه ملزومات و تدارکات مربوط به جنگ، داشتن چنین آمارهایی احساس شد. GDP مهم ترین متغیری است که در کشورها برای تجزیه و تحلیل ها و ارزیابی های اقتصاد کلان مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید ناخالص داخلی و یا Gross Domestic Product، به عنوان یک آمار و محاسبه مادر و پایه ای محسوب می شود که بسیاری از محاسبات و آمارهای اقتصادی به آن متکی بوده و از نتایج آن بهره برداری می شود.

با این وجود برخی مباحث نیز به عنوان اشکالات نحوه محاسبه تولید ناخالص داخلی مطرح است که از جمله آن لحاظ نکردن ارزش کالاهایی است که برای عرضه به بازار تولید نشده باشد و یا اینکه خدمات انجام شده در منزل که به آن دستمزد تعلق نمی گیرد، امور خیرخواهانه، فعالیت های زیرزمینی و غیرقانونی و ...

به بیان ساده تر باید گفت که محاسبه تولید ناخالص داخلی یا GDP مهم ترین مقیاس بررسی و سنجش وضعیت اقتصاد هر کشوری است. اخیرا در گزارشی که از سوی صندوق بین المللی پول منتشر شده، تولید ناخالص داخلی ایران که البته با ارز ۴۲۰۰ تومانی محاسبه شده، ۱.۰۸ تریلیون دلار برآورد شد که از این طریق ایران را در بزرگی اقتصاد در جایگاه اول منطقه قرار داده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =