ثروت ۹۰ میلیارد دلاری، "گاتام آدانی" بازرگان هندی را به صدر فهرست ثروتمندان آسیایی رساند.

"گاتام آدانی" ۵۹ ساله ثروتمندترین مرد آسیا شد

به گزارش فوربس، "گاتام آدانی" با ثروت ۹۰.۱ میلیارد دلاری ثروتمندترین مرد آسیا لقب گرفت. وی که در جایگاه دهم ثروتمندان دنیا ایستاده است، هموطن خود؛ "موکش آمبانی" را کنار زد و جایگاه ثروتمندترین مرد آسیا را از آنِ خود کرد.

آدانی ۵۹ ساله پس از رها کردن رشته تحصیلی خود در دانشگاه، در سال ۱۹۸۸ به صادرات کامودیتی روی آورد و در کمتر از ۱۰ سال، توانست در فهرست فوربس از میلیاردرهای جهان قرار گیرد. فوربس در سال ۲۰۰۸، میزان دارایی آدانی را ۹.۳ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

کارخانجات گروه آدانی در هند در ۶ حوزه مختلف از جمله تولید برق، ذغال سنگ، روغن خوراکی و ... فعالیت می کنند. ارزش سهام کارخانجات گرین انرژی (Green Energy) آدانی در سال گذشته میلادی، ۷۷ درصد رشد داشته است.

کارخانجات گروه آدانی

میزان خالص دارایی آدانی از ۵۰.۵ میلیارد در آوریل ۲۰۲۱ (فروردین ۱۴۰۰) نزدیک به دو برابر شده است، این در حالی است که ثروت ۸۴.۵ میلیاردی آمبانی، صدرنشین سابق فهرست میلیاردرهای آسیا، در مدت مشابه فقط ۶.۵ درصد رشد داشته است.

ارزش سهام گروه کارخانجات ریلایِنس (Reliance) متعلق به آمبانی؛ متشکل از شرکت های نفتی، پتروشیمی، بازرگانی و مخابراتی روز پنج شنبه (۳ فوریه) حدود ۱.۴۷ درصد کاهش داشته است. در همین مدت زمان کوتاه از آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی نیز ۲.۳ کاهش ارزش سهام کارخانجات گروه آمبانی به ثبت رسیده است.

آدانی اهل گُجُرات هند است. نارندا مودی که پیش از نخست وزیری، سَر وزیر (CM) و بالاترین مقام دولتی ایالت گجرات بوده است در دوران فعالیت در این ایالت، از حامیان گروه صنعتی آدانی است و آدانی را از بانیان پیشرفت این ایالت می داند.

از سال ۲۰۲۰ گروه صنعتی آدانی، مالک ۷۴ درصد سهام فرودگاه بین المللی بمبئی است که پس از فرودگاه ایندیرا گاندیِ دهلی نو، پُر ترددترین فرودگاه این کشور محسوب می شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =