از برآیند اخبار و آمار حیرت آور اقتصادی که هفته گذشته به رغم انتظار اقتصاددانان منتشر شد، پیش بینی می‌شود چشم انداز هفته پیش رو با افزایش تورم همراه باشد.

انتظار افزایش تورم جهانی در هفته پیشِ رو

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از سی ان بی سی، شاخص بهای مصرف کننده، در حالی روز پنج شنبه ۳ فوریه (۱۴ بهمن) منتشر شد که رقم ۷.۲ درصدی نشان دهنده بیشترین میزان تورم پس از سال ۱۹۸۲ میلادی است.

انتشار آمار فزاینده میزان اشتغال در ماه ژانویه ۲۰۲۲، اقتصاددانان وال استریت را متحیر ساخت. در حالی که اقتصاددانان به دلیل شیوع سویه جدید کرونا، منتظر کاهش میزان اشتغال در اولین ماه سال جاری بودند، آمار منتشره روز جمعه ۴ فوریه از افزایش ۴۶۷ هزار نفری نیروی کار حکایت دارد.

در کمال ناباوری، آمارها نشان دهنده افزایش میزان دستمزد ثبت شده نیروی کار در ماه نوامبر و دسامبر ۲۰۲۱ نیز هست. اقتصاددانان از افزایش ۵.۷ درصدی دستمزدها در ژانویه ۲۰۲۲ را نیز از نکات غافلگیرکننده گزارش ژانویه یاد می کنند.

پس از انتشار گزارش فدرال رزرو و آمار اشتغال، معامله گران بازارهای آتی (Futures)، مبنای معاملات را بر نرخ بهره ۶ درصد قرار داده اند در حالی که اقتصاددانان، بر ۴ یا ۵ درصد افزایش نرخ بهره توافق دارند.

گزارش سالانه درآمدی برخی شرکت های بزرگ مانند کوکاکولا، پپسی، تامسون رویترز، هارلی دیویدسون، اوبر، والت دیسنی و همچنین شرکت های داروسازی بزرگ مانند آمگن (Amgen) و فایزر قرار است در هفته آتی منتشر شود.

آمگن؛ بزرگترین شرکت داروسازی مستقل جهان است که در سال ۱۹۸۰ میلادی در کالیفرنیا تاسیس شد.

تداوم نوسانات بازارهای جهانی

به نظر می رسد بی ثباتی و نوسانات بازارها در هفته پیش رو که از دوشنبه ۷ فوریه آغاز خواهد شد ادامه داشته باشد. بازارهای هفته گذشته نشان داد بازار، همچنان گرفتار بی ثباتی خواهد بود.

اقتصاددانان پیش بینی می کنند در این محیط تورمی که بانک مرکزی نیز نرخ بهره را افزایش خواهد داد، عملکرد سهام چرخه ای و سهام ارزشی بهتر از سهام رشدی باشد. سهام چرخه ای؛ سهامی است که قیمت آنها تحت تاثیر تغییرات کلان اقتصادی یا اقتصاد کلان است.

شاخص S & P ۵۰۰ در هفته گذشته، رشد ۱.۵ درصدی را تجربه کرد. در مدت مشابه، افزایش یک درصدی برای شاخص داو جونز و ۲.۴ درصدی برای نزدک به ثبت رسید. در حال حاضر، شاخص نزدک ۱۳ درصد پایین تر از بالاترین سطح شاخص در تمام ادوار قرار گرفته است. سهام بخش انرژی در هفته گذشته با افزایش حدود ۵ درصدی، روزهای بهتری را پشت سر گذاشت.

به نظر می رسد این شرایط ناپایدار تا نشست ۱۵ مارس کمیته بازارهای آزاد فدرال رزرو (FOMC) ادامه داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =