استارتاپ‌های پراپتِکی در حال نوسازی چهره صنعت املاک و مستغلات در سراسر دنیا هستند.

پراپتِک کیپر؛ حاکمیت هوش مصنوعی بر املاک و مستغلات

استارتاپ های پراپتِک (Property technology) در چند سال اخیر توانسته اند ورود فناوری های مدرن از جمله هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشینی (ML)، یادگیری عمیق (DL) و ... را به این صنعت رقم بزنند.

پراپتک ها هم در حوزه خرید و فروش املاک و مستغلات و هم در زمینه فناوری های مدرن برای بازسازی سیستم های منازل و آپارتمان ها فعالیت می کنند.

از دهه گذشته میلادی، بیشتر استارتاپ های پراپتکی (PropTech) ابتدا در آمریکا و سپس در اروپا تاسیس شدند. در آسیای جنوب شرقی، استارتاپ Ohmyhome نیز در سال ۲۰۱۶ در سنگاپور در حوزه املاک و مستغلات راه اندازی شد. در یکی دو سال اخیر در منطقه خاورمیانه نیز شاهد رونق کسب و کار پراپتک ها هستیم.

با افزایش قیمت ملک و زمین در سراسر دنیا، حق کمیسیون و به تبع آن، هزینه های نقل و انتقال برای طرفین افزایش می یابد. جابجایی مستأجران نه تنها برای آنان، بلکه برای مالکان نیز هزینه های زیادی از جمله بازسازی و ... را به همراه دارد.

عُمَر ابوعیناب

پراپتک کیپر (Keyper) در سال ۲۰۲۰، در دوبی تاسیس شد و در همین مدت کوتاه، توانست نظر سرمایه گذاران استارتاپی، مالکان، مستاجران و سرمایه گذاران املاک را به خود جلب کند.

عُمَر ابوعیناب؛ بنیانگذار کیپر می گوید: با سابقه بیست ساله فعالیت در بانک های سرمایه گذاری جهانی دریافتم که خلأهای بسیاری در زمینه اجاره، خرید و فروش و سرمایه گذاری های حوزه املاک و مستغلات وجود دارد. هدف کیپر، ایجاد ارزش واقعی و شفافیت در معاملات این حوزه است. کیپر با بهره گیری از هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) درصدد آن است از دغدغه افراد برای یافتن بهترین خانه برای اجاره، خرید یا سرمایه گذاری بکاهد.

ولید شهابی؛ بنیانگذار کیپر نیز بیش از ۲۰ سال در زمینه سرمایه گذاری املاک، فعالیت و تحقیق می کند. وی، کیپر را پلتفرمی برای سرمایه گذاری می داند و می افزاید: سرمایه گذاری؛ فقط خرید نیست، گاهی یافتن یک خانه مطلوب یا پیدا کردن یک مستأجر مناسب نیز سرمایه گذاری محسوب می شود.

پراپتک کیپر علاوه بر فعالیت در زمینه خرید و فروش املاک، بازسازی و تامین فناوری های مدرن برای آپارتمان ها، ویلاها یا پنت هاوس ها، در زمینه مدیریت پورتفوی سرمایه گذاری نیز فعالیت می کند.

کیپر، بر انجام سرمایه گذاری در زمان مناسب تأکید فراوان دارد و با رصد لحظه ای بازار املاک، پیشنهادات معاملاتی مقتضی به مستاجران، مالکان و سرمایه گذاران ارائه می دهد.

در پلتفرم کیپر، مستأجران و مالکان می توانند متراژ و شرایط مد نظر خود را ثبت کنند. مستأجران می توانند خانه های خالی متناسب با بودجه خود پیدا کنند و از میزان افزایش اجاره بهای سال های گذشته ملک مطلع شوند. صاحب خانه ها هم می توانند مستاجران خوب سالهای گذشته که توانسته اند چندین سال در یک آپارتمان یا ویلا سکونت داشته باشند را پیدا و انتخاب کنند. بدین ترتیب هم هزینه جابه جایی، استهلاک و کمیسیون برای طرفین کاهش می یابد و هم از اتلاف وقت برای انجام این امور جلوگیری می شود.

در این پلتفرم، بخشی نیز برای سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات طراحی شده است. این پلتفرم با رصد و آنالیز لحظه ای اطلاعات این حوزه، بهترین موارد را براساس پورتفوی سرمایه گذاران به آنان پیشنهاد می دهد. افراد می توانند با کمک کیپر، در بهترین زمان بازار، مِلکی را پیش خرید یا خریداری نمایند.

پراپتک کیپر (Keyper)

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.