رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: معاملات غیررسمی و شفاهی، به هیچ وجه مورد تایید اتحادیه نیست و تا به حال نمونه آن را نداشتیم.

هشدار درباره انجام معاملات شفاهی مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، معاملات مسکن معمولا به صورت رسمی و در دفاتر مشاوران املاک با ارائه کد رهگیری انجام می شود، اما اخیرا خبری مبنی بر انجام معاملات بازار مسکن به شکل غیررسمی و شفاهی در رسانه ها منتشر شده و از آن به عنوان قانون گریزی مشاوران یاد شده است.

مصطفی قلی خسروی؛ رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در این باره اظهار کرد: معاملات مسکن به دو صورت رسمی و عادی انجام می شوند و هیچ نوع معامله ای خارج از این دو نوع وجود ندارد.

وی افزود: این معاملات بر اساس قانون ۱۰ ماده مدنی منعقد می شوند و چنانچه در این قراردادها خلاف شرع صورت نگیرد، نافذ هستند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: معاملات غیررسمی و شفاهی، به هیچ وجه مورد تایید اتحادیه مشاوران املاک تهران نیست و پشتوانه قانونی ندارند و تا به حال نمونه آن را نداشتیم.

وی ادامه داد: در معاملات عادی، اگه طرفین قرارداد (مالک و مستاجر) قرارداد را روی کاغذ نوشته و امضا کرده باشند و خلاف شرع در آن صورت نگرفته باشد، قابل قبول است و حتی اگر ثبت آن در دفترخانه صورت نگیرد و کد رهگیری نداشته باشد، امکان نظارت بر آن با رصد تراکنش ها وجود دارد.

خسروی با اشاره به تعداد مشاوران املاک، اظهار کرد: در تهران ۱۲ هزار مشاور املاک وجود دارد که با مجوز مشغول فعالیت هستند و ۱۷۰۰ مشاور املاکی بدون مجوز داریم که با آنان بر اساس ضوابط و قوانین برخورد خواهیم کرد.

معاملات مسکن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.