یک هفته مانده به پایان مهلت تشکیل پرونده مالیاتی کارتخوان‌های فروشگاهی، مسئولان سازمان امور مالیاتی هشدار داده‌اند که در صورت عدم درج اطلاعات مربوط به کارتخوان‌ها، ۹ میلیون کارتخوان غیرفعال خواهد شد.

اولتیماتوم آخر مالیاتی به دارندگان ۹.۸ میلیون کارتخوان

به گزارش کارآفرین نیوز، تا پایان هفته آینده مهلت ثبت اطلاعات دارندگان کارتخوان های فروشگاهی به پایان می رسد و طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، از آن پس تمامی دستگاه های کارتخوان فاقد پرونده مالیاتی غیرفعال خواهند شد.

طبق آمارهای موجود، تا دی ماه امسال ۹ میلیون و ۸۸۳ هزار دستگاه کارتخوان فروشگاهی در کل کشور فعال بوده که طبق آمار معاون سازمان مالیاتی، هنوز بخش قابل توجهی از کارتخوان ها اقدام به درج اطلاعات خود در سامانه مالیاتی نکرده اند.

بر پایه این گزارش، محمد برزگری مدیر کل دفتر طراحی، تحلیل فرآیند و هوشمندسازی نظام مالیاتی اعلام کرده که اگر دارندگان کارتخوان ها اطلاعات خود را درج نکنند، بزودی ۹ میلیون کارتخوان غیرفعال خواهد شد. در صورتی که آمار ارائه شده از سوی وی دقیق باشد، باید گفت درصد بسیار کمی از دارندگان کارتخوان های فروشگاهی تاکنون و یک هفته مانده تا پایان بهمن ماه، اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی کرده اند.

کارتخوان

دو آمار متفاوت از پرونده مالیاتی کارتخوان‌ها

این در حالی است که در روزهای گذشته، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای ساماندهی کارتخوان های فروشگاهی اعلام کرد که در ۳ ماه اخیر با ارتباط بسیار خوب بین بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی و وزارت اقتصاد، ۸۰ درصد دستگاه‌های کارت‌خوان‌ ساماندهی شده است. ۲۰ درصد مابقی نیز تا پایان سال ساماندهی شده و دارای پرونده مالیاتی و از شفافیت قابل قبولی برخوردار خواهند بود.

این اظهارات رئیس کل بانک مرکزی، با اخبار منتشر شده از مدیر کل دفتر طراحی، تحلیل فرآیند و هوشمندسازی نظام مالیاتی متفاوت بوده و در تناقض است. تاکنون آمار دقیقی از تعداد مراجعات دارندگان کارتخوان به سامانه مالیاتی و تشکیل پرونده مالیاتی ارائه نشده است. با این وجود، سازمان مالیاتی اعلام کرده که اگر تا پایان هفته آینده (پایان بهمن ماه ۱۴۰۰)، دارندگان کارتخوان اقدام به ثبت اطلاعات خود نکنند، کارتخوان ها را غیرفعال خواهد کرد.

سازمان مالیاتی در هفته های اخیر، ایجاد برخی شایعات در فضای مجازی درباره شناسایی وضعیت حساب های بانکی افراد از طریق ثبت اطلاعات کارتخوان های فروشگاهی را رد کرده است و در روز جاری نیز به ابهام مطرح شده درباره برنامه وصول مالیات از دستگاه های کارتخوان به جای عملیات مالی انجام شده از هر دستگاه کارتخوان پاسخ داده است.

به نظر می رسد در صورت موفقیت سامانه مالیاتی به ثبت کامل اطلاعات کارتخوان های فروشگاهی، موضوع وصول مالیات حقه از دارندگان کارتخوان ها و همچنین توقف کامل سوء استفاده های برخی افراد از کارتخوان ها اتفاق بیفتد. در هفته های اخیر استفاده برخی افراد از کارتخوان های به نام افراد دیگر که اساسا ارتباطی با کارتخوان نداشته و یا از آن استفاده نمی کردند، نیز مطرح شده بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =