طبق استانداردهای آماری نرخ تورم سالانه وضعیت قیمت‌ها را در روند ۱۲ ماه منتهی به ماه مدنظر بررسی می‌کند و نرخ تورم نقطه به نقطه به وضعیت ماه مورد بررسی با وضعیت ماه مشابه سال قبل توجه دارد، با این حال، برخی اقتصاددانان معتقدند نرخ تورم نقطه‌ای حاصل تفکرات سیاسی دولت‌ها بوده و اساسا چنین محاسبه‌ای در دنیا انجام نمی‌شود.

نرخ تورم سالانه و نقطه به نقطه چه تفاوتی دارد؟

به گزارش کارافرین نیوز، یکی از مهم ترین شاخص ها و معیارهایی که توسط سیاست گذاران و فعالان عرصه اقتصادی کشورها برای اطلاع از روندهای گذشته به ویژه درباره وضعیت قیمت ها در بازار کالا و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد، نرخ تورم است. در واقع نرخ تورم متوسط تغییرات قیمت ۱۲ ماهه کالاها و خدمات را اندازه گیری و مشخص می کند که در دوره مورد بررسی، آیا وضعیت نرخ ها کاهش داشته و یا افزایش یافته است.

اینکه سیاست گذاران و برنامه ریزان بدانند قیمت ها در بازارها از چه کیفیتی برخوردار است، قادر خواهند بود برای آینده برنامه ریزی کرده و سیاست های جدیدی را طبق تحولات بازارها اصلاح و یا تغییر و حتی متوقف کنند. شاخص تورم، همچنین امکان پیش بینی وضعیت نرخ ها را در آینده نیز فراهم می کند و در برخی موارد برای تعیین شرایطی در آینده مانند افزایش دستمزد سالانه کارگران و مشمولان قانون کار، از نرخ تورم و انتظارات ماه های آینده استفاده می شود.

هرچند نرخ تورم در بخش های مختلف از جمله نرخ تورم تولیدکننده، بخش خدمات، نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی و ... مورد ارزیابی قرار می گیرد، اما نرخ تورم کالاها و خدمات مصرفی بیشتر مورد توجه قرار دارد. مسئله مربوط به نرخ تورم حتی در مباحث سیاسی دولت ها و مجلس نیز قرار می گیرد و مهار آن همواره به عنوان یکی از مطالبات مردم مطرح است.

نرخ تورم

مهار تورم؛ در کانون توجه دولت‌ها

دولت ها معمولا برای مهار تورم اعلام برنامه می کنند و یکی از سیاست های اصلی خود را مهار نرخ تورم می دانند، با این حال این نرخ در طول سال های اخیر رشد قابل توجهی را داشته است. اگر بخواهیم درباره نرخ تورم سالانه بدانیم، محاسبات و نتایج اعلام شده از سوی مراجع آماری، وضعیت قیمت ها را در ۱۲ ماهه منتهی به ماه مورد بررسی قرار می دهد که در واقع این نرخ، مبنای اصلی وضعیت تورم تلقی می شود.

همچنین یک بررسی دیگر نیز وجود دارد که از آن به عنوان نرخ تورم نقطه به نقطه یاد می شود. این محاسبه به نحوی است که تغییرات قیمت ماه مورد بررسی را نسبت به ماه مشابه سال قبل می سنجد و در این شیوه، روند ۱۲ ماهه بررسی نمی شود.

برخی منتقدان نرخ تورم نقطه به نقطه را حاصل تفکرات سیاسی دولت ها می دانند که در برخی موارد از این طریق می توانند وضعیت تورم را متعادل تر جلوه بدهند، اما مراجع آماری داخلی معتقدند که این روش محاسبه نرخ تورم نیز استاندارد است.

با این وجود، تاکنون بعضی اقتصاددانان از نرخ تورم نقطه به نقطه به عنوان مدلی ساخته و پرداخته دولت ها یاد کرده اند که در مراجع آماری دنیا مورد استفاده قرار نمی گیرد.

آنها می گویند نرخ تورم در تمام دنیا ابتدا و انتهای هر دوره محاسباتی را در نظر می گیرد و اینکه بخواهیم ماه مدنظر را با ماه مشابه سال قبل در نظر بگیریم و آنگاه به این نتیجه برسیم که احتمالا نرخ تورم کاهش یافته، ما را به سیاست گذاری و نتایج گمراه کننده خواهد کشاند.

البته برخی نیز می گویند نرخ تورم نقطه به نقطه (Point-to-point Inflation) می تواند تصویر مناسبی از وضعیت عملکرد دولت ها در یکسال ارائه دهد به نحوی که می توان با محاسبات نرخ تورم نقطه به نقطه، نتیجه گیری کرد که آیا مجموعه اقدامات دولت برای مهار رشد قیمت ها در ماه مدنظر امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل، موفق بوده است و یا خیر؟

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.