یک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش نرخ ارز، وجود تحریم‌های اقتصادی و برگزاری دور جدید مذاکرات هسته‌ای، انحصاری بودن صنعت خودرو و ... از عوامل اصلی آشفتگی قیمت‌ها در بازار خودرو هستند.

سایه مذاکرات سیاسی بر آشفتگی بازار خودرو

حسن کریمی سنجری در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص دلایل آشفتگی بازار خودرو در ماه های اخیر، اظهار کرد: فاکتورهای بسیاری در آشفتگی این بازار موثرند که از جمله آن می توانیم به افزایش نرخ ارز، وجود تحریم های اقتصادی و برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای، انحصاری بودن این صنعت و... اشاره کرد.

وی افزود: در حال حاضر به دلیل برگزاری دور جدید مذاکرات، بازار خودرو در حالت رکود قرار گرفته و خریداران و فروشندگان منتظر اعلام نتیجه نهایی مذاکرات هستند.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: در صورت توافق، قطعا قیمت ها کاهش خواهند یافت و بازار از رکود خارج می شود. هر چند که اکنون اخبار مثبتی از روند مذاکرات منتشر شده، اما باید منتظر قطعی شدن نتیجه آن بود.

وی تصریح کرد: با این حال، اگر مذاکرات بی نتیجه بماند و توافقی صورت نگیرد، با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور و وجود تحریم ها و محدودیت های تولید و عرضه خودروسازان، قیمت ها در این بازار افزایش چند برابری خواهند داشت و با وجود افزایش سطح نارضایتی مردم از محصولات خودروسازان، همچنان شاهد رشد صعودی نرخ ها در بازار خواهیم بود.

کریمی سنجری ادامه داد: در مجموع، اکنون خریداران و فروشندگان بازار خودرو به دلیل عدم اطمینان از نتیجه مذاکرات سردرگم هستند و از حجم معاملات کاسته شده است.

وی با اشاره به رکود بازار خودرو، خاطرنشان کرد: جلوگیری از واردات خودرو و کُند بودن روند آزادسازی آن با وجود محدودیت هایی که در میزان عرضه خودروسازان وجود دارد، تعادل بین عرضه و تقاضا در این بازار را از بین برده و در رکودی شدن آن بی تاثیر نبوده است.

این کارشناس صنعت خودرو گفت: صنعت خودرو نیازمند تحول بوده و بهتر است سیاست گذاران با همراهی خودروسازان برای رونق این صنعت برنامه های جدیدی در دستور کار قرار دهند و با ارتقای سطح کیفی محصولات داخلی و فراهم سازی زمینه های طراحی مدل های جدید و به روز خودرو، رضایت مردم را جلب و با ساماندهی این بازار از افزایش بیش از حد قیمت ها جلوگیری کنند.

بازار خودرو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.