متاورس مفهوم عجیبی با کاربردهای فراوان بوده که در سایه نبود قانون و کمبود آگاهی افراد در این زمینه، به بستری برای کلاهبرداری و غارت سرمایه مردم تبدیل شده است.

مراقب کلاهبرداران متاورسی باشید!

به گزارش کارآفرین نیوز، Matthew Ball یکی از مدیران باسابقه که اشراف کاملی بر حوزه متاورس دارد، آن را شبکه‌ای وسیع از شبیه‌سازی‌های سه‌بعدی می‌داند که به‌ صورت لحظه‌ای پردازش می‌شود.

به گفته متیو بال، این مجموعه می‌تواند هم‌زمان تعداد زیادی از افراد را به‌ صورت مجازی در خود جای دهد بدون آن که لازم باشد این افراد در یک مکان فیزیکی حضور داشته باشند.

مارک زاکربرگ، موسس و مدیرعامل فیس‌بوک (متا) نیز متاورس را، مجموعه‌ای از فضاهای مجازی می‌داند که در آن افراد می‌توانند در کنار یکدیگر حضور داشته باشند، البته این حضور فیزیکی نیست و با بهره‌گیری از فناوری‌ها جدید. این امکان میسر می‌شود.

همین دو تعریف حکایت از پیچیده و عجیب بودن متاورس دارد که شرح آن به دلیل عدم قابل‌لمس بودن آن بسیار دشوار است. ارزهای دیجیتالی نیز به همین دلیل در ابتدا غیرقابل‌پذیرش بودند.

متاورس

البته متاورس به دلیل کاربردهای فراوان و افزایش آگاهی مردم مورد پذیرش مردم قرار گرفته است. نکته دیگری که باید گفت این است که برخلاف بیت‌کوین که در ابتدا با سرمایه‌گذاری وسیعی همراه نبود، در متاورس هر روز بر تعداد سرمایه‌گذاران افزوده می‌شود به گونه که در ایران نیز تعداد این افراد کم نیست.

درواقع به دلیل رشد خیره‌کننده بیت‌کوین و ارزهای دیجیتالی، معامله گران این حوزه اعتقاد دارند، به‌زودی با رشد چند برابری ارزش متاورس مواجه خواهیم بود و همین رشد چندین برابری، فرصت عالی برای سودجویان و کلاهبرداران فراهم کرده است.

بررسی کلید واژه‌های مرتبط با متاورس نشان می‌دهد، خرید زمین در متاورس، یکی از پرتکرارترین موضوعات این حوزه بوده است. از سوی دیگر این مفهوم کاملاً جدید بوده و اطلاعات افراد در این حوزه محدود است و به دلیل عدم آگاهی، سوءاستفاده در این حوزه به‌ وفور مشاهده می‌شود.

زمین متاورس، به‌ عنوان یک قطعه از فضای دیجیتالی قابل‌خرید شناخته می‌شود که افراد آن را برای کسب سود، بازی یا اهداف دیگری خریداری می‌کنند. بسیاری از افراد پس از خرید قطعه‌ای از زمین متاورس، آن را تقسیم و با قیمت بسیار بالا به دیگران به فروش می‌رسانند.

خرید و فروش این زمین‌ها با ارزهای دیجیتالی نظیر تتر و بیت‌کوین سود می‌گیرد و در این زمین‌ها ساختمان‌های احداث می‌شود. برخی از شرکت‌ها نیز با خرید این زمین‌های، کنفرانس‌ها یا رویدادهای تبلیغاتی خود را در آن برگزار می‌نمایند.

متاورس در ایران

حضور مردم ایران در فضای متاورس برخلاف بیت‌کوین به‌ سرعت رخ‌داده است و از همان روزهای اول به دلیل حضور ایرانیان در فضای بلاک‌چین، بسیاری از افراد جذب متاورس شده‌اند.

از سوی دیگر برخی از انجمن‌ها در این حوزه مشغول به فعالیت بوده که مشخص نیست مجوز خود را از چه نهادی دریافت کرده‌اند. البته دریافت مجوز در این زمینه و آن هم در شرایطی که قانونی در این زمینه وجود ندارد، بی‌معنی است.

بررسی یکی از انجمن‌های حوزه متاورس نشان می‌دهد که این انجمن با دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، دانشگاه علوم پزشکی و ... همکاری داشته است. سؤال اصلی این است که یک انجمن حوزه متاورس در ایران که قانونی در آن در حوزه متاورس وجود ندارد، چگونه مجوز دریافت کرده است و در صورت عدم مجوز چگونه نهادهای علمی نظیر دانشگاه تهران با این انجمن در حال همکاری هستند؟

نکته دیگر این بوده که بررسی دو تارنمای اصلی خریدوفروش اجناس در کشور نشان از این امر داشته که به دو صورت در این زمینه سودجویی صورت می‌گیرد. در بخش اول بسیاری از افراد به دنبال کسب اطلاعات از حوزه متاورس هستند و به همین دلیل تدریس آموزش‌های این حوزه در ماه‌ها اخیر با استقبال مواجه شده است.

متاورس در ایران

جالب است که بسیاری از این آموزش‌ها، به‌صورت رایگان در فضای وب در دسترس بوده است و عدم نظارت در این حوزه به بستری برای آموزش‌های دروغین و بی‌فایده تبدیل شده است.

مسئله بعدی به فروش زمین متاورسی مربوط می‌شود. با اینکه نحوه خرید زمین در متاورس مشخص بود و از چندین بستر این امکان محیا بوده است اما برخی از افراد با وعده‌های دروغین و قیمت‌های ساختگی سرمایه مردم را چپاول می‌کنند.

بررسی آگهی‌های این دو پلتفرم خریدوفروش حکایت از این دارد که برخی از افراد در حال فروش زمین متاورسی در ایران هستند به‌گونه‌ای که در یک آگهی قطعه‌ای زمین متاورسی در اندرزگو تهران را برای فروش قرار داده است.

فارغ از سایت‌های رسمی آگهی خریدوفروش، فضای مجازی خود قتلگاهی برای سرمایه مردم در این حوزه محسوب می‌شود. به‌مانند ارزهای دیجیتالی که صفحات غیرواقعی به‌وفور مشاهده می‌شود، آگهی‌های خرید زمین در متاورس هر روز در حال افزایش است و بسیاری از این صفحات جعلی و فیک محسوب می‌شود.

تدریس متاورس

تایید یا عدم تایید این آگهی‌های امر تخصصی است، با این‌ وجود عدم نظارت و قانون در این حوزه کاملاً مشهود است.

متاورس حوزه جدیدی بوده که کاربردهای مثبت فراوانی نظیر پزشکی و سلامتی، علمی و آموزش، بازی و سرگرمی، گردشگری، نظامی، فروش املاک، تربیت نیروی انسانی و ... دارد و نیاز است قانون‌گذاران با ورود به این حوزه علاوه بر ایجاد بسترهای لازم، مانع از سودجویی برخی از افراد شوند.

بی‌تردید اگر نگاه مسئولین به متاورس به‌ مانند ارزهای دیجیتالی باشد، در آینده شاهد پرونده‌های فراوانی در این زمینه خواهیم بود. هرگونه سهل‌انگاری در حوزه متاورس، ضررهای جبران‌ناپذیری برای کشور خواهد داشت و باید منتظر ماند و دید چه زمانی مجلس و دولت در این زمینه ورود خواهند کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.