افزایش مخارج مربوط به تامین مسکن در شهرها و روستاهای کشور طی سال‌های اخیر باعث شده تا میزان مخارج بخش مسکن از کل هزینه خانوار شهری در فاصله سال‌های ۹۶ تا ۹۹ به ۴۲.۸ درصد و در روستاها نیز به ۲۳.۱ درصد برسد.

۴۲.۸ درصد کل درآمد در شهرها خرج مسکن می‌شود!

به گزارش کارآفرین نیوز، هزینه مسکن در کنار تامین مخارج خوراک؛ دو خرج سنگین در سبد معیشت خانوار ایرانی است که در طول سال های اخیر رشدهای مکرری را تجربه کرده است. در عین حال، هر چقدر خانوارها دارای درآمد کمتری باشند، فشار اینگونه هزینه ها نیز بیشتر است و بار بیشتری از این ناحیه به مخارج خانواده ها وارد می شود.

نتایج یک بررسی در مرکز آمار ایران نشان می دهد که هزینه مسکن نسبت به کل هزینه خانور در فاصله سال های ۹۶ تا ۹۹ روند افزایشی داشته و در سال ۹۹ به نسبت سال ۹۶، سهم مسکن از کل مخارج خانوار حدود ۱۰ درصد بیشتر شده است که این مسئله نشان دهنده لزوم تلاش ها و اقدامات موثر دولت برای حل مشکل مسکن در کشور است.

بار سنگین مخارج مسکن بر دوش خانوار

می توان گفت در صورتی که دولت بتواند با انجام یک سری اقدامات تاثیرگذار و هدفمند در بازار مسکن و اجرای موفق طرح ملی مسکن در سال های آینده، بحث خانه دار کردن خانوارهای فاقد مسکن را دنبال کند، بار سنگینی از مخارج مسکن از دوش خانواده ها برداشته خواهد شد. قطعا هزینه های مربوط به مسکن برای دهک های ضعیف تر بیش از حدود ۴۳ درصد اعلامی است و این میزان مربوط به متوسط مخارج کل دهک ها است.

نگاهی به مخارج مسکن در بخش روستایی کشور نیز نشان می دهد که در روستاها نیز خانوارهای فراوانی هستند که با مسئله مسکن مواجه بوده و بخش قابل توجهی از مخارج سالانه خود را برای تامین مسکن اختصاص می دهند.

با وجود اینکه هزینه مسکن از کل مخارج خانوارهای ساکن در روستاها نسبت به شهرها پایین تر بوده و کمتر از ۲۰ درصد هزینه های ساکنان روستاها برای مسکن است، اما هزینه های مسکن روستایی نیز در فاصله ۴ ساله ۹۶ تا ۹۹ به صورت مستمر در افزایش بوده و از ۱۷.۲۹ درصد به ۲۳.۱۴ درصد رسیده است.

۴۲.۸ درصد کل درآمد در شهرها خرج مسکن می‌شود!

در قالب نمودار ارائه شده نیز می توان گفت که میزان مخارج مسکن در شهرها و روستاها طی ۴ سال گذشته در یک روند مستمری رو به رشد بوده است و روند افزایشی در هر دو بخش اتفاق افتاده است.

در قالب نمودار دیگری نیز بررسی ها نشان می دهد که میزان مخارج بخش مسکن روستاها که در سال ۹۷ به نسبت ۹۶، سهم بسیار کمتری از سبد مخارج خانوار را داشته و رشد به مراتب کمتری نیز از شهرها داشته است، اما در سال گذشته به نسبت سال ۹۸، میزان تغییرات یکساله مخارج مسکن روستایی کشور نسبت به شهرها بیشتر بوده است. به بیان دیگر در سال گذشته، میزان افزایش مخارج خانوارهای ساکن در روستاها، از شهرهای کشور بیشتر بوده است!

اینکه در سال گذشته میزان مخارج بخش مسکن روستایی کشور نسبت به کل هزینه های خانوار به نسبت شهرها بیشتر بوده، زنگ هشداری برای سیاست گذاران مسکن و دولت است که نباید از تامین مسکن مناسب و کافی در روستاها و همچنین کنترل های قیمتی آن غافل شوند.

در عین حال، به دلیل پایین تر بودن سرانه درآمد روستایی کشور به نسبت شهرها، لازم است تا دولت تمرکز بیشتری برای حل مسئله مسکن در روستاها داشته باشد و در کنار توجهات ویژه به تامین مسکن در شهرها و اجرای برنامه های نظارتی و کنترلی، اجازه افزایش بیش از حد توان مخارج بخش مسکن خانوارهای روستایی را ندهد. در صورت ادامه روند افزایش سهم مخارج مسکن در سبد روستایی کشور در سال جاری و سال های آینده، باید گفت مسکن و تامین آن به دغدغه اول خانوارهای روستایی کشور تبدیل خواهد شد.

۴۲.۸ درصد کل درآمد در شهرها خرج مسکن می‌شود!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =