با وجود اینکه هفته آینده مهلت تشکیل پرونده مالیاتی کارتخوان‌های فروشگاهی به اتمام می‌رسد، مسئولان سازمان مالیاتی از تعیین تکلیف ۴.۷ میلیون کارتخوان از مجموع ۱۳ میلیون کارتخوان فعال خبر می‌دهند و در این رابطه بیش از ۳ میلیون کارتخوان بی‌هویت نیز شناسایی شد.

شناسایی ۳ میلیون کارتخوان بی‌هویت و به نام فوتی‌ها!

به گزارش کارآفرین نیوز، طبق آخرین اعلام سازمان مالیاتی پیرامون ساماندهی کارتخوان های فروشگاهی و تشکیل پرونده مالیاتی کارتخوان ها، پایان بهمن ماه آخرین زمانی خواهد بود که دارندگان کارتخوان می توانند نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی اقدام کنند و پس از آن، کارتخوان های فاقد پرونده مالیاتی قطع خواهند شد.

همچنین طبق آمارهای شاپرک نیز ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه کارتخوان فعال در کشور وجود دارد و طبق آمار بانک مرکزی نیز ۱۳ میلیون کارتخوان، که باید موضوع ساماندهی مالیاتی این کارتخوان ها به انجام برسد.

محمد برزگری؛ رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه تاکنون ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار کارتخوان فروشگاهی تعیین تکلیف شده است، افزود: تاکنون مالکان ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کارتخوان تقاضای اتصال به سامانه مالیاتی و مالکان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار کارتخوان نیز درخواست غیرفعال سازی کرده اند.

وی در عین حال، موجودی تا سقف ۳۶ میلیون تومان در کارتخوان ها را معاف از مالیات برشمرد و افزود: برخی اشخاص در کشور بیش از ۱۲۲۵ تا ۲۲۰۰ کارتخوان در اختیار دارند که تاکنون مراجعه ای به سازمان مالیاتی نداشته اند.

در همین ارتباط، محمد صفائی دلوئی؛ رئیس کمیته مالیاتی مجلس با اعلام اینکه بیش از ۳ میلیون کارتخوان بی هویت و به نام افراد فوت شده وجود دارد، بیان داشت: طبق آمارها، بیش از ۱۰ میلیون کارتخوان باقی مانده اند که باید تعیین تکلیف شوند.

گفتنی است، پیش از این میزان فرار مالیاتی از سوی داود منظور؛ رئیس کل سازمان مالیاتی ۱۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود. انتظار می رود از طریق اجرای برنامه های شناسایی گروه های هدف جدید از جمله ساماندهی کارتخوان های فروشگاهی، مالیات ستانی از خانه های خالی، ساماندهی حساب های بانکی تجاری و ... دولت بتواند از بخشی از فرارهای مالیاتی جلوگیری کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =