طی ده ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۲۲ هزار و ۹۶۴ هزار میلیارد ریال (۲۲،۹۴۶/۱ هزار میلیارد ریال) است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ هشت هزار و ۵۵۲ هزار میلیارد ریال (۸،۵۵۲/۲ هزار میلیارد ریال) معادل ۵۹.۴ درصد افزایش داشته است.

تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش‌های اقتصادی ۵۹.۴ درصد افزایش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در تمام بخش‌های اقتصادی طی ده ماهه ابتدای سال جاری مبلغ ۱۵ هزار و ۲۰۵ هزار میلیارد ریال (۱۵،۲۰۵/۷ هزار میلیارد ریال) معادل ۶۶.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی است.

در ده ماهه ابتدای سال جاری سهم تسهیلات پرداختی بابت تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن معادل پنج هزار و ۵۰۲ هزار میلیارد ریال (۵،۵۰۲/۰ هزار میلیارد ریال) بوده که حاکی از تخصیص ۳۶.۲ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش تمام بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۵ هزار و ۲۰۵ هزار میلیارد ریال) (مبلغ ۱۵،۲۰۵/۷ هزار میلیارد ریال) است.

ملاحظه می شود از شش هزار و ۹۳۴ هزار میلیارد ریال (۶،۹۳۴/۹ هزارمیلیارد ریال) تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۹.۳ درصد آن (مبلغ پنج هزار و ۵۰۲ هزار میلیارد ریال) (مبلغ ۵،۵۰۲/۰ هزار میلیارد ریال) در تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

جدولی که از سامانه سمات براساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و برگرفته از طبقه بندی ISIC است، بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ده ماهه ابتدای سال ۱۴۰۰ است.

جدول پرداخت تسهیلات بانکی

شایان ذکر است که در تداوم مسیر جاری همچنان باید ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد بود.

بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =