یک کارشناس بازار سرمایه، بورس ایران را تحت تاثیر مباحث سیاسی دانست و گفت: در حال حاضر با وجود مولفه‌های اقتصادی پایدار، بورس تحت تاثیر مولفه‌های سیاسی، توافق هسته‌ای و حتی تحولات مربوط به اوکراین و روسیه قرار دارد.

شاخص بورس چه زمانی صعودی می‌شود؟

حامد ستاک کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با کارآفرین نیوز، در خصوص روند بورس تا پایان سال گفت: تمامی مولفه‌های اقتصادی و سیاسی بر روند بازار سرمایه تاثیرگذار است و در حال حاضر مهم‌ترین موضوع پیرامون بورس، بحث نقدینگی کشور است.

به گفته ستاک، مولفه‌های اقتصادی حکایت از رشد بازار سرمایه دارد. وی ادامه داد: اما به دلیل شرایط منطقه و جهان و تحولات سیاسی، سرمایه‌گذاران بیشتر تمایل دارند، دارایی‌های خود را در بازار فیزیکی نظیر مسکن وارد نمایند و در حال حاضر رغبت به بازارهای مالی کم است و افراد با چاشنی احتیاط در این بازارها حضور دارند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار داشت: بررسی مولفه‌های اقتصاد بازار حکایت از وضعیت مطلوب دارد و روند نزولی هفته اخیر، منطق اقتصادی ندارد در واقع مولفه‌های سیاسی تاثیر بیشتری بر روند بازار داشته‌اند.

ستاک در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص توافق هسته‌ای گفت: توافق هسته‌ای دو بُعد دارد که کاهش ارزش ارز و گشایش اقتصادی دو بعد این توافق محسوب می‌شوند.

وی افزود: با اینکه کاهش ارزش ارز بر روی بازار تاثیر منفی خواهد داشت، اما گشایش اقتصادی تاثیر بیشتری بر روند بورس خواهد داشت و می‌توان گفت در صورت نهایی شدن توافق باید منتظر روزهای صعودی بورس باشیم.

کارشناس بازار سرمایه در انتها تحولات اوکراین و روسیه را نیز بر بازار سرمایه مؤثر دانست و گفت: هرگونه شرایطی در منطقه و جهان بر بازار بورس تاثیرگذار بوده و از آنجایی‌ که بورس کالا کامودیتی محور است، نفت و بنزین نیز در این گروه قرار دارند، لذا تحولات روسیه و اوکراین سبب افزایش قیمت نفت شده که این خود می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =