زمانی که شرکت‌های ایرانی با طرف‌های‌ خارجی وارد معامله شده و قرار است پول خود را به صورت ارزی دریافت و در صورت‌های مالی به شکل ریالی وارد کنند، اقدام حاصل از این تبدیل، تسعیر نرخ ارز خواهد بود و همچنین به سود و زیانی که شرکت‌ها در صورت‌های مالی ناشی از تغییرات نرخ ارز خواهند داشت نیز سود و زیان ناشی از تسعیر نرخ ارز می‌گویند.

تسعیر نرخ ارز چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، واحدهای پولی مختلفی در کشورهای مختلف برای انجام مبادلات داخلی و خارجی وجود دارد و برای انجام معاملات تجاری بین دو کشور به دلیل متفاوت بودن واحدهای پولی، واحدی نیاز است تا از طریق آن بتوان واحدهای پولی متفاوت را یکسان کرد. تسعیر نرخ ارز در واقع فرایندی است که طی آن دو واحد پولی متفاوت به یکدیگر تبدیل می شوند.

همچنین نرخ تبدیل دو واحد پولی در تسعیر صورت گرفته را نرخ تسعیر ارز می گویند. در ایران ارزی که معمولا در مبادلات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد، دلار و یورو است که به آن ارز گزارشگری نیز گفته می شود و از اینرو بانک مرکزی معمولا در هر دوره ۶ ماهه نرخ تسعیر ارز را تعیین و اعلام می کند.

آخرین نرخ تسعیر ارز اعلام شده مربوط به مهر ماه امسال است که طی آن بانک مرکزی، نرخ تسعیر ارز بانک‌ها را بدون تغییر نسبت به قبل، ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان برای هر دلار و ۱۹ هزار تومان برای هر یورو اعلام کرد که این نرخ ها برای تهیه صورت های مالی بانک ها در پایان سال ۹۹ مورد استفاده قرار می گیرد.

تسعیر نرخ ارز و یا ارز گزارشگری، اغلب برای شرکت هایی که در کار واردات و صادرات هستند و همچنین شرکت های فعال در بازار سرمایه کاربرد فراوانی دارد و در ایران نیز به دلیل بالا بودن نرخ تورم، تسعیر نرخ ارز از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است.

به صورت کلی، شرکت هایی که دارای معاملات ارزی هستند، اگر بخواهند عملیات مالی خود را به ریال ثبت کنند، باید تمام معاملات ارزی آنها نیز به ریال تبدیل و به ثبت برسد. در اینجا، تسعیر نرخ ارز اتفاق می افتد که در واقع تبدیل واحد پولی انجام می شود.

فرض کنید شرکتی بخواهد معامله ای را با یک شرکت خارجی انجام دهد، اما پرداخت در زمان دیگری صورت خواهد گرفت. در اینجا، نرخ ارز زمان معامله و زمان پرداخت متفاوت خواهد بود. پس یک رقم سودی برای شرکت ایرانی در زمان انجام معامله محاسبه و توافق می شود و در زمان پرداخت نیز اگر نرخ ارز افزایش یابد، سود دوباره ای نصیب شرکت ایرانی خواهد شد که این سود را سود ناشی از تسعیر نرخ ارز می گویند.

بنابراین به سود و زیانی که شرکت ها در صورت های مالی خود ناشی از تغییرات نرخ ارز داشته باشند، سود و زیان ناشی از تسعیر نرخ ارز می گویند. همچنین باید گفت، نرخ هایی که به عنوان تسعیر ارز توسط بانک مرکزی اعلام می شود، ممکن است باعث سود و زیان در صورت های مالی شرکت ها به دلیل تغییر محاسبات شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =