مدیر عامل گروه بهداشتی فیروز با تاکید بر اینکه رویکرد ما نگاه اجتماعی به عرصه کارآفرینی و تولید است، گفت: روش ما در مجموعه سرمایه‌داری الهی است و نتیجه این سرمایه‌داری آن است که به جای سود، برکت محور هستیم.

سرمایه‌داری «برکت ‌محور» چگونه است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، محمد موسوی در خصوص نحوه عملکرد کارخانه فیروز به عنوان الگوی کارآفرینی اجتماعی، گفت: کارآفرینی اجتماعی در واقع یک نوع ساختن کسب و کار است و هدف کارآفرینی اجتماعی سودآوری به معنای مطلق اقتصادی نیست. اولین کاری که کارآفرین های اجتماعی انجام می‌دهند، تشخیص یک موازنه ناعادلانه است.

مفهوم کارآفرینی طیف وسیعی از مفاهیم و تعاریف را با خود به همراه دارد، یکی از این تعاریف گسترده کارآفرینی از جنس کارآفرینی اجتماعی است که با تعاریف رایج سرمایه‌داری در دنیا و حتی ایران متفاوت است، یکی از نمونه‌های شاخص این نوع کارآفرینی سبک و سیاقی است که در کارخانه فیروز به عنوان یکی از اعضا مجمع کارآفرینان ایران در حال اجرا است.

وی افزود: دومین کاری که کارآفرین های اجتماعی انجام می‌دهند، دیدن فرصت‌ها در همین موازنه نابرابر است و آخرین کاری که کارآفرین اجتماعی انجام می‌دهد ایجاد یک موازنه جدید است. هدف نهایی این نوع کسب و کارها تضمین یک آینده بهتر برای گروه و در نهایت کلیت جامعه است. در واقع دنبال کردن یک خیر عمومی هدف اصلی کارآفرینی اجتماعی است.

این کارآفرین اجتماعی با تاکید بر اینکه شیوه ما در مجموعه سرمایه‌داری الهی است، گفت: من یادآور یاد آن‌هایی هستم که به این روش سرمایه داری می کردند و این سرمایه در جامعه ما غریبه است.

موسوی ادامه داد: نتیجه سرمایه داری ما این است که به جای سود، برکت محور هستیم کار ما یک الگوی سرمایه داری در جامعه اسلامی معرفی می‌کند. سرمایه داری یک خصلت‌های ضد بشری دارد، چون هیچ وقت به محوریتی به نام انسان فکر نمی کند.

به گفته مدیرعامل شرکت فیروز، عمل به این شیوه، اطمینان خاطری به کارگران داده است و بی شک در شرایط فعلی اقتصاد کشور تعدیل کارگران ناجوانمردانه است. بر اساس آمار و ارقام ۹۲ درصد کارکنان این کارخانه معلولیت دارند و ۸ درصد مابقی نیز کسانی هستند که نزدیکانشان معلولیت دارند و یا خانواده شان معلول است.

موسوی افزود: در خطوط تولید این کارخانه معلولین به کارهایی مشغول هستند که شاید یک دستگاه و ماشین با دقت بیشتری هم بتواند آن را انجام دهد اما این کارآفرین تا جای ممکن به جای ماشین از نیروی انسانی استفاده کرده است. این ویژگی در کلیه خطوط تولید کارخانه مشخص و بارز است.

//////////////////////

محمد باقری

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =