ورود به دایره مدیریتی سازمان‌ها و نهادهای بزرگ در بسیاری از کشورهای توسعه یافته دنیا، آسان‌تر اتفاق می‌افتد، اما در برخی کشورها این امر برای زنان، سخت یا حتی ناممکن می‌نماید.

زنانی که در مدیریت بانک‌های جهان خوش درخشیدند

به گزارش کارآفرین نیوز، انگازی آکانجا (Ngozi OkonJo)؛ اولین آفریقایی و اولین زنی است که به عنوان مدیر کل سازمان تجارت جهانی (WTO) منصوب شده است.

وی که فارغ التحصیل مقطع دکترای اقتصاد منطقه ای از دانشگاه MIT در سال ۱۹۸۱ میلادی (۱۳۵۹ شمسی) است، به عنوان اقتصاددان توسعه ای در بانک جهانی (WB) مشغول به کار شد، اما با نبوغ مالی خود توانست در سال ۱۹۸۲ به مقام معاون و منشی کل گروه بانک جهانی دست یابد و تا سال ۲۰۰۳ در این مقام، باقی بماند.

نیجریه ای ساکن بر صندلی سازمان تجارت جهانی

انگازی در سال ۲۰۰۷، مدیر ارشد عملیات اجرایی بانک جهانی شد و تا سال ۲۰۱۱ توانست منشاء اثرات بسیار در آفریقا، جنوب آسیا، اروپا و آسیای مرکزی باشد. انگازی توانست پورتفوی ۸۱ میلیارد دلاری عملیات اجرایی را به نحو احسن و با شفافیت تمام در کشورهای فقیر سرمایه گذاری و هزینه کند.

سازمان تجارت جهانی (WTO)

وی یکی از اثرگذارترین و موفق ترین مدیران بانک جهانی است که در اجرای پروژه های این بانک در بحبوحه بحران اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸، بسیار کارآمد ظاهر شد.

هفدهمین مدیرکل سازمان تجارت جهانی که بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵، به عنوان اولین زن نیجری، مسئولیت وزارت دارایی نیجریه را برعهده گرفت، اصلاحات اساسی در زمینه کاهش مفاسد اقتصادی و افزایش شفافیت در زمینه دارایی های عمومی کشورش اجرا کرد.

انگازی یک بار دیگر در سال ۲۰۱۲، کاندید ریاست بانک جهانی بود که رقابت را به جیم یونگ کیم واگذار کرد.

وی رییس اتحادیه جهانی واکسن و ایمن سازی (GAVI) است که در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد و مقر آن در ژنو سوییس است. از زمان تاسیس این اتحادیه در سال ۲۰۰۰ تاکنون، ۵۸۰ میلیون کودک در کشورهای فقیر، تحت پوشش واکسیناسیون علیه بیماریه های مرگبار گوناگون قرار گرفته اند.

انگازی در سال ۲۰۱۵ توانست در فهرست ۵۰ فرد قدرتمند مجله فورچون (Fortune) و فهرست ۱۰۰ نفره مجله تایم در سال ۲۰۱۴ قرار گیرد. همچنین در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در فهرست ۱۰۰ نفره زنان قدرتمند فوربس قرار گرفت و یکی از ۳ زن قدرتمند قاره آفریقا نیز معرفی شد.

وی همچنین رییس سازمان ریسک پذیری قاره آفریقا (ARC) است. به دلیل تسلط و اِشراف انگازی بر مسایل اقتصاد بین الملل، بسیاری از سازمان ها از مشاوره های تخصصی انگازی بهره می گیرند مانند بنیاد راکفلر، بانک سرمایه گذاری زیرساخت های آسیا، دانشگاه آکسفورد و ...

Tokyo Shimizu

توکیکو شیمیزو؛ اولین مدیر کل اجرایی زن در بانک مرکزی ژاپن

از سال ۱۹۸۷ به بانک مرکزی ژاپن (BOJ) پیوست. وی مدت ها مدیرکل دپارتمان تجارت خارجی و بازارهای مالی این بانک بود. وی یکبار از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۰ و بار دیگر ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ نیز نماینده تام الاختیار بانک ژاپن در لندن و همچنین مدیرکل شعبه لندن این بانک بوده است.

این بانک در اکتبر سال ۱۸۸۲ تاسیس شد و تاکنون ۱۴۰ سال از تاسیس آن می گذرد. شیمیزو؛ تنها زنی است که توانست بر صندلی مدیران ارشد اجرایی این بانک بنشیند. براساس آمار بانک مرکزی ژاپن، زنان تقریبا" ۴۷ درصد نیروی کار شاغل در بانک مرکزی ژاپن را تشکیل می دهند اما فقط ۱۳ درصد مدیران ارشد این بانک ها، زنان هستند. در میان ۹ عضو هیأت مدیره این بانک، فقط نام یک زن به چشم می خورد.

شیمیزوی ۵۷ ساله که در رشته سیاست بین الملل درس خوانده است، یکی از ۶ مسئول ارشد عضو هیات عملیات اجرایی روزانه نظام مالی در ژاپن است.

وی، اولین زنی است که توانست کرسی مدیرکلی در بانک مرکزی ژاپن را به دست آورد. دنیای مردانه حاکم بر ارکان مدیریتی ژاپن، موجب شده است این کشور از لحاظ عدالت جنسیتی در اشتغال، در رتبه های نامطلوب (۱۲۱ در میان ۱۵۳ کشور) قرار داشته باشد. به همین دلیل کسب چنین جایگاهی، یک موفقیت بزرگ حرفه ای برای شیمیزو محسوب می شود.

نام شیمیزو در فهرست قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۲۲ در مجله فوربس آمده است.

بانک مرکزی ژاپن

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =