جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی یا "سوئیفت" یک شبکه است که امروزه بانک‌های بیش از ۲۰۰ کشور جهان از جمله بانک‌های ایرانی با عضویت در آن، برای ارسال و دریافت پیام‌های ارزی خود از این کانال ارتباطی استفاده می‌کنند.

"سوئیفت" و کارکرد آن را بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، شبکه گسترده بانکی و موسسات مالی در دنیا که کار نقل و انتقالات مالی را انجام می دهند تا حدی گسترش یافته اند که امروزه برای انجام برخی تبادلات و امور بین یکدیگر و به ویژه در تبادلات بین المللی بانک ها، نیاز به رعایت برخی استانداردهای مشخص مورد قبول همه بانک ها بوده و سیستم بانکی دنیا را قادر می سازد در قالب استانداردها و توافقات از پیش انجام شده، با یکدیگر در ارتباط باشند.

یکی از این شبکه های مهم و کلیدی مورد استفاده بانک ها در دنیا، سوئیفت است که در سال ۱۹۷۳ با مرکزیت بلژیک راه اندازی شد و در واقع این شبکه از طریق یک انجمن تعاونی به اعضای خود که امروزه ۲۰۹ کشور جهان عضو آن هستند، پیام های ارزی بین بانک ها را در سراسر جهان انتقال می دهد.

ایران نیز برای انجام مراودات ارزی خود با بانک های کشورهای مختلف و همچنین ارائه خدمات ارزی به تجار داخلی و خارجی که به شبکه بانکی ایران مراجعه می کنند، در سال ۱۳۷۱ عضو سوئیفت شد و پس از ۱۹ سال فعالیت بانک های ایرانی در ارسال و دریافت پیام های ارزی با بانک های جهان، به دلیل تحریم های هسته ای در سال ۱۳۹۰ ارتباط بین بانک های ایرانی و شبکه سوئیفت قطع شد، اما نهایتا در سال ۹۴ دوباره اتصال ایران برقرار شده است.

مزایای سوئیفت در نقل و انتقالات پیام‌های ارزی بانک‌ها

شیوه کار این شبکه به این نحو است که با ایجاد مراکز کنترلی در کشورها که مدیریت آن بر عهده سوئیفت مرکزی است، کار انتقال پیام های ارزی را انجام می دهد. در ایران نیز این مرکز و دسترسی در بانک مرکزی ایجاد شده است. همچنین اعضاء این شبکه که بانک ها و موسسات مالی جهان هستند نیز با پرداخت حق عضویت امکان انجام تبادلات مالی و ارسال و دریافت پیام های ارزی را با بانک های سراسر جهان می یابند.

افزایش استفاده از سوئیفت برای نقل و انتقالات ارزی در بین بانک های جهان به دلایلی از جمله استاندارد بودن سوئیفت، قابلیت اطمینان، امنیت، سرعت، تسویه سریع و قابلیت دستیابی است که در کنار کاهش هزینه ها؛ استفاده از این شبکه را برای بانک های بیش از ۲۰۰ کشور جهان قابل توجیه کرده است.

سوئیفت در واقع قالبی را ارائه کرده که طی آن امکان انجام تراکنش های بین المللی بانک ها به هزینه پایین و سرعت قابل انجام است. البته برای صدور حواله سوئیفت باید کد ۱۱ رقمی سوئیفت قبلا از موسسه دریافت شده باشد

پیام های شبکه سوئیفت بیشتر در قالب گروه بندی های صورت گرفته از سوی سوئیفت رد و بدل می شود. به عنوان نمونه یک گروه از پیام ها شامل انتقال ارز بین حساب های مختلف یک بانک است و در یک گروه نیز پیام های تایید مالی و همچنین در گروهی دیگر نیز پیام های مربوط به ضمانت نامه های اعتباری و استاد اعتباری قرار می گیرد.

به صورت کلی، بانک ها برای انجام مراودات مالی بین المللی خود نیازمند یک شبکه مطمئن بودند که بتوانند به آن اطمینان داشته باشند و سوئیفت به این منظور ایجاد شد. در سوئیفت پولی منتقل نمی شود و این شبکه تنها با ارسال کدهای مشخصی به بانک ها دستور پرداخت ارسال می کند.

سوئیفت

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =