بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ و طی ۴ فصل فعالیت، با وجود شوک‌های مثبت حاصل از تغییرات سیاسی و آغاز فعالیت دولت سیزدهم و همچنین ارائه بسته ده‌گانه حمایتی، همچنان با روند پُرنوسانی مواجه است و کارشناسان حرکت شاخص بر مدار سبز رنگ را در یکماه پایانی سال با اگر و اما همراه می‌دانند.

۴ فصل پُرنوسان بورس چگونه گذشت؟

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی روند بازار سرمایه حکایت از این دارد که شاخص کل بورس در آخرین روز کاری سال ۱۳۹۹ در ارتفاع یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد قرار داشت.

آغاز سال ۱۴۰۰ همراه با ریزش بورس بود به گونه ای که تا ۲۳ فروردین روند بورس کاملاً نزولی بود. در این روز رئیس‌جمهور وقت، پس از مدت‌ها سکوت در خصوص وقایع بازار سرمایه، سرانجام اعلام کرد که دولت به دنبال مانع‌زدایی از بورس است و همین امر شوک مثبتی به بازار سرمایه وارد کرد. البته این شوک تاثیرگذار نبود و پس از یک روز، روند نزولی بار دیگر بر بورس حکم‌فرما شد.

پس از آن بار بسته ده‌گانه‌ای از سوی رئیس سازمان بورس در اردیبهشت‌ماه پیشنهاد شد و در ادامه در ششم اردیبهشت‌ماه جلسه‌ای میان رئیس مجلس، وزیر اقتصاد و رئیس‌کل بانک مرکزی برگزار شد و مقرر شد نتایج این جلسه که به‌ منظور بهبود اوضاع بورس بوده است، میان سران قوا مطرح و مصوباتی برای آن در نظر گرفته شود. این شوک تاثیر مثبت بر بازار داشت.

این تاثیر در اردیبهشت‌ماه سبب شد روند بورس در این ماه نوسانی شود، با این‌ وجود بار دیگر بازدهی ماهانه بورس منفی شد.

بورس

در خردادماه ۱۴۰۰، تحت‌ تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری و توجه ویژه کاندیدا به حوزه بورس، بازدهی بازار سرمایه مثبت بود و پس از برگزاری انتخابات و انتخاب سید ابراهیم رئیسی به‌ عنوان رئیس‌جمهور منتخب، روند بازار سرمایه صعودی شد.

شوک انتخابات ریاست‌جمهوری بر بازار سرمایه به‌ گونه‌ای بوده که تا ابتدای شهریور بورس همچنان در سبزپوش بود، با این‌ وجود به دلیل مشخص نبودن برنامه‌های تیم اقتصادی دولت در خصوص بازار سرمایه، شاخص بورس در شهریورماه، تغییر رویه داد و روند نزولی خود را آغاز کرد.

بررسی روند بورس در مهرماه نشان از نوسانات عجیب در مهرماه داد به‌ گونه‌ای که تا پیش از انتخاب علی صالح‌آبادی به‌ عنوان رئیس‌کل بانک مرکزی، روند بورس مثبت بود و پس از آن بازار سرمایه سرخ‌پوش شد.

در این ماه پس از مشخص‌شدن اعضای جدید شورای‌عالی بورس، شوک مثبت یک‌روزه بر بورس وارد شد که این شوک نیز تاثیر در روند بورس ایجاد نکرد و مهرماه نیز بازدهی بورس منفی بود.

همچنین در مهرماه رئیس جدید سازمان بورس نیز مشخص شد که پس از آن، بورس ۴۰ هزار واحد رشد کرد، اما این رشد نیز پایدار نبود.

روند نزولی و نوسانی بورس در آبان‌ماه نیز ادامه داشت و در دهم این ماه، مجید عشقی رئیس سازمان بورس، از دو برنامه مهم سازمان بورس جهت ثبات بازار سرمایه خبر داد. این خبر نیز شوک مثبتی بر بازار وارد کرد و برای چندین روز بازار مثبت و صعودی بود، اما در سایه عدم اعتماد به شرایط بازار، خروج پول حقیقی‌ها همچنان ادامه داشت و بازار بار دیگر سرخ‌پوش شد.

نتیجه این نزول بازدهی منفی در آبان‌ماه سال جاری بود و این روند در آذرماه نیز ادامه داشت. اواخر آذر همراه با ارائه بودجه سال ۱۴۰۱ به مجلس بود و این خبر شوک مثبتی را در بازار سرمایه ایجاد کرد.

مسائل مربوط به حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و معافیت‌های مالیاتی ۵ درصدی شرکت‌های بورس و کاهش ارزش سوخت تاثیر قابل‌ ملاحظه‌ای بر اصلاح روند بورس در آن مقطع زمانی داشتند، با این‌ وجود به دلیل ریزش شدید بورس در ابتدای آذرماه، بورس نتوانست بازدهی مثبت داشته باشد و به‌ مانند ماه‌های گذشته کار خود را با بازدهی منفی به پایان برد.

در ۲۸ آذرماه وزیر اقتصاد، سید احسان خاندوزی، از بسته ده‌گانه پیشنهادی به‌ منظور حمایت از بازار سرمایه خبر داد.

بورس در سال 1400

بر اساس این مصوبه، نرخ خوراک گاز پتروشیمی‌ها ۵ هزار تومان و نرخ سوخت گاز کارخانه‌های فولاد نیز ۴۰ درصد قیمت خوراک پتروشیمی‌ها خواهد بود. از سوی دیگر مالیات شرکت‌های تولیدی ۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

این بسته با استقبال سرمایه‌گذاران همراه بود و تحلیل گران آن را عاملی برای صعود بازار سرمایه عنوان کردند اما در عمل بار دیگر روند نزولی بازار ادامه داشت و دی‌ماه نیز بازدهی منفی برای بازار سرمایه به ثبت رسید.

در اوایل بهمن‌ماه مصوبه ده‌گانه حمایت از بازار سرمایه ابلاغ شد و شوک مثبت این مصوبه تاثیر مثبتی بر بازار داشت، با این‌ وجود از میانه‌های این ماه روند بورس نزولی شد.

البته در این ماه روند بورس با وضعیت ثابتی همراه نبوده و نوسان‌های متعدد مشاهده می‌شود. تحلیل‌های صورت‌ گرفته حکایت از این دارد که با وجود مولفه‌های اقتصادی مثبت به دلیل تاثیر مؤلفه‌های سیاسی، روند بورس همچنان نوسانی بوده و این نوسان به سمت نزول حرکت می‌کند.

از طرف دیگر، روند مذاکرات هسته‌ای نیز همچنان بحث اصلی در بازار بوده و این امر سبب شده است که به دلیل نامشخص بودن نتایج، افراد بیشتر به دنبال سرمایه‌گذاری در بازارهای فیزیکی نظیر خودرو و مسکن باشند.

در صورتی توافق کامل و کاهش تحریم‌ها گشایش اقتصادی در کشور صورت می‌گیرد و با کاهش و ثبات در نرخ دلار، بازدهی بازارهای فیزیکی قابل‌توجه نخواهد بود و این امر عاملی برای هدایت نقدینگی مردم به سمت بورس خواهد بود.

البته نباید از تاثیر سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتالی نیز غافل شد، با وجود اینکه ارزهای دیجیتالی دارای ریسک بالایی هستند، اما سرمایه‌های کلانی از مردم را جذب خود کرده‌اند و بورس برای جذب نقدینگی مردم، باید این رقیب سخت را نیز از پیشرو بردارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =