بیش از ۶.۵ میلیون فقره چک در دی ماه امسال در کل کشور مبادله شد که از این تعداد، حدود ۶ میلیون فقره وصول و حدود ۵۵۳ هزار فقره چک نیز اغلب به دلیل فقدان و یا کسری موجودی برگشت خورد.

جزئیات مبادله ۶.۵ میلیون فقره چک در دی ماه

به گزارش کارآفرین نیوز، بررسی جدیدترین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی درباره آمار چک های مبادله ای در دی ماه سال جاری نشان می دهد که در این ماه بیش از ۶.۵ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۲۶۹۷ هزار میلیارد ریال در کل کشور مبادله شد که این میزان نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۰.۲ و ۴.۴ درصد افزایش نشان می دهد.

بر پایه این گزارش، حدود ۲.۱ میلیون فقره از کل چک های مبادله شده در استان تهران بوده که ارزش آن نیز جدود ۱۳۸۴ هزار میلیارد ریال بود. ۳ استان تهران، اصفهان و حراسان رضوی بیشترین سهم از مجموع چک های مبادله ای به میزان ۴۹.۸ درصد را داشته اند. از مجموع کل چک های مبادله شده، ۳۱.۶ درصد در استان تهران، ۱۰.۷ درصد اصفهان و ۷.۵ درصد نیز خراسان رضوی بوده است.

چک‌های وصولی

طی دی ماه امسال، حدود ۶ میلیون فقره چک به ارزش بیش از ۲۳۹۲ هزار میلیارد ریال وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۰.۱ درصد و ۲.۸ درصد افزایش نشان می دهد. در دی ماه سال جاری، از کل تعداد و مبلغ چک های مبادله شده به ترتیب ۹۱.۶ و ۸۸.۷ درصد وصول شده است.

بیشترین تعداد چک های وصولی به کل چک های مبادله ای در دی ماه سال جاری، به ترتیب به استان های گیلان (۹۳.۸ درصد)، البرز (۹۲.۵ درصد) و یزد (۹۲.۲ درصد) اختصاص یافته و کمترین میزان چک های وصولی نیز در استان های کهگیلویه و بویراحمد (۸۵.۴ درصد)، لرستان (۸۷.۳ درصد) و خراسان شمالی (۸۷.۷ درصد) به ثبت رسیده است.

آمار چک وصولی دی ماه 1400

چک‌های برگشتی

حدود ۵۵۳ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۳۰۵ هزار میلیارد ریال در کل کشور برگشت داده شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۱.۶ و ۱۹.۶ درصد افزایش نشان می دهد. طی این ماه، از کل تعداد و مبلغ چک های مبادله شده به ترتیب ۸.۴ و ۱۱.۳ درصد برگشت داده شد.

در استان تهران طی دی ماه سال جاری، حدود ۱۵۷ هزار فقره چک به ارزشی بیش از ۱۳۵ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد. در دی ماه امسال، بیشترین نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله ای به ترتیب به استان های کهگیلویه و بویراحمد (۱۴.۶ درصد)، لرستان (۱۲.۷ درصد) و خراسان شمالی (۱۲.۳ درصد) اختصاص یافته است. همچنین در استان های گیلان با (۶.۲ درصد)، البرز (۷.۵ درصد) و یزد نیز با (۷.۸ درصد)، کمترین تعداد چک های برگشتی به ثبت رسیده است.

در دی ماه سال جاری، حدود ۵۳۴ هزار فقره چک به ارزشی حدود ۲۷۰ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری و یا فقدان موجودی برگشت داده شد. به بیان دیگر، از نظر تعداد علت برگشت ۹۶.۶ درصد کل چک ها و از نظر ارزش ۸۸.۴ درصد از چک های برگشتی به دلیل کسری و یا فقدان موجودی بوده است.

چک رمزدار وصولی

بر پایه آمار ارائه شده، در دی ماه امسال حدود ۴۵۵ هزار فقره چک رمزدار به ارزشی حدود ۲۹۱۶ هزار میلیارد ریال وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۰.۶ درصد کاهش و از نظر مبلغ نیز ۵۳.۲ درصد رشد داشته است. طی این ماه، بیش از ۱۵۳ هزار فقره چک رمزدار به ارزشی بیش از ۲۳۱۶ هزار میلیارد ریال در استان تهران وصول شد.

به صورت کلی، در دی ماه سال جاری از مجموع بیش از ۶.۴ میلیون فقره چک وصولی، حدود ۶ میلیون فقره چک عادی و بیش از ۴۰۰ هزار فقره نیز رمز دار بوده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =