بانک توسعه اسلامی به عنوان یک بانک توسعه‌ای بین‌المللی برای پرداخت تسهیلات اجرای پروژه‌های بخش خصوصی و دولتی کشورها از سال ۱۹۷۵ فعالیت دارد و ایران با ۱۴۹۱ میلیون دینار پذیره‌نویسی، به عنوان سومین سهامدار بزرگ آن شناخته می‌شود.

ایران؛ سومین سهامدار بزرگ بانک بین‌المللی توسعه اسلامی

به گزارش کارآفرین نیوز، بانک توسعه اسلامی مخفف (ISDB) یا Islamic Development Bank، یک بانک توسعه ای بین المللی است که از نهادهای تخصصی سازمان کنفرانس اسلامی به حساب می آید و در سال ۱۹۷۵ توسط ۲۲ کشور اسلامی با سرمایه اولیه ۷۵۵ میلیون دینار در شهر جده عربستان تاسیس شد.

ایران به عنوان یکی از بزرگترین سهامداران این بانک در سال ۱۹۸۹ به همراه ۵۶ کشور دیگر به عضویت بانک توسعه اسلامی در آمده است و اکنون به همراه کشورهای عربستان، ترکیه، لیبی، مصر، کویت، قطر، امارات و نیجریه؛ بزرگترین سهامداران این بانک را تشکیل می دهد. ایران با پذیره نویسی ۱۴۹۱ میلیون دینار اسلامی، پس از عربستان سعودی و لیبی، سومین سهامدار بزرگ بانک توسعه اسلامی محسوب می شود.

دفاتر این بانک در ۴ کشور قرار دارد که مرکز آن شهر جده عربستان بوده و دفاتری نیز در قزاقستان، مالزی و مراکش قرار دارد. در ایران، اندونزی، قزاقستان، لیبی، پاکستان، سنگال و سودان نیز نمایندگان محلی این بانک فعالیت دارند. بانک توسعه اسلامی، با هدف پیشبرد توسعه اقتصادی در کشورهای عضو و همچنین جوامع مسلمان غیر عضو قعالیت می کند.

به صورت کلی، حوزه فعالیت این بانک در ۴ قاره آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکا قرار دارد. هیات عامل بانک به عنوان ارکان بانک توسعه اسلامی، سالانه یکبار نشستی را به منظور تصویب صورت های مالی بانک و تعیین خط و مشی آینده برگزار می کند.

بانک توسعه اسلامی

تسهیلات بانک توسعه اسلامی به پروژه های کشورها در قالب دستورالعمل های مشخصی صورت می گیرد که باید از طریق بالاترین سطح وزارتخانه یک کشور شروع و از طریق دولت آن کشور معرفی و پس از طی مراحل مختلف، منجر به اخذ تسهیلات شود. ایران نیز مانند سایر کشورهای عضو از تسهیلات این بانک بهره می برد و در مهر ماه امسال اعلام شد که تاکنون ۱۴۳ میلیون یورو اعتبار از بانک توسعه اسلامی برای طرح های آب و فاضلاب استان فارس دریافت شده است.

به صورت کلی می توان تسهیلات بانک توسعه اسلامی را که به دولت ها و بخش خصوصی کشورها تعلق می گیرد در راستای تامین مالی پروژه های بخش های دولتی و خصوصی کشورها، کمک به کاهش فقر، کمک های فنی، تامین مالی تجارت، بسیج منابع، کمک های اضطراری و ... دانست.

بندر حجار؛ رئیس عربستانی بانک توسعه اسلامی در اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که در شرایط موجود، تقاضا برای تامین مالی پایداری از اهمیت بالایی برخوردار است. در این ماه، بانک توسعه اسلامی بزرگترین صکوک پایداری با رتبه AAA و ارزش ۲.۵ میلیارد دلار را منتشر کرد.

صکوک پایداری به عنوان بزرگ‌ترین انتشار عمومی بانک توسعه اسلامی تا به امروز است که با سررسید ۵ ساله و نرخ سود ۱.۲۶۲ درصدی، تحت برنامه صدور گواهی اعتماد به ارزش ۲۵ میلیارد دلار ارائه شده است. در تیرماه امسال نیز اعلام شد که پیش‌نویس لایحه اجازه مشارکت ایران در افزایش سهام سرمایه دور ششم بانک توسعه اسلامی ارائه شد.

در توجیه پیش نویس ارائه شده به دولت برای مشارکت در افزایش سهام سرمایه دور ششم بانک توسعه اسلامی، آمده است: با توجه به لزوم حفظ جایگاه و رتبه جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه اسلامی به عنوان سومین سهامدار بانک و استفاده از فرصت برای ارتقاء نفوذ کشورمان در هیات عامل و هیات مدیره اجرایی بانک با هدف استفاده بیشتر از تسهیلات این بانک به ویژه تامین مالی به نفع پروژه های زیربنایی، وزارت امور اقتصادی و دارایی پیش نویس لایحه «اجازه مشارکت جمهوری اسلامی ایران در افزایش سهام سرمایه دور ششم بانک توسعه اسلامی» را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =