یک کارشناس بازار مسکن گفت: هر چقدر زمان صدور مجوزهای ساختمانی طولانی‌تر باشد، قیمت نهایی ساخت و ساز افزایش پیدا می‌کند و نرخ‌ها در بازار مسکن رشد صعودی خواهند داشت.

میانگین زمان صدور مجوز ساخت مسکن چقدر است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، طولانی بودن زمان صدور پروانه ساختمانی یکی از موضوعاتی است که صدای سازندگان را در آورده و فعالان این صنعت انتقادات بسیاری به آن داشته و خواستار ایجاد تغییراتی در فرآیند صدور پروانه ها برای تسریع در این روند شدند.

چندی پیش، حمیدرضا صارمی سرپرست معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران در انتقاد به فرآیند طولانی صدور پروانه ساختمانی اظهار کرد: در حال حاضر میانگین زمان صدور پروانه در شهر تهران ۸۰ روز است، این در حالی است که بر اساس قانون، شهرداری ها مکلف هستند، ظرف مدت یک هفته پس از دریافت مدارک لازم و اخذ عوارض، نسبت به صدور پروانه ساخت اقدام کنند. البته این مشکل صرفا مختص شهر تهران نیست و میانگین زمان صدور پروانه در سایر شهرهای کشور نیز طولانی است.

به گفته صارمی، این در حالی است که مطالعات نشان داده که زمان صرف شده برای صدور انواع مجوزهای ساختمانی در سایر کشورها کمتر از ۳۰ روز است به عنوان مثال، صدور مجوز ساختمانی در استرالیا به صورت کاملا مجازی و بدون نیاز به مراجعه به شهرداری، ظرف کمتر از ۲۰ روز انجام می شود.

در این خصوص، گفتگویی با مهدی سلطان محمدی؛ کارشناس بازار مسکن داشتیم و او گفت: واقعیت این است که پیچیدگی های کار ساختمانی در طول زمان بیشتر می شود و به تبع، توجهات به ابعاد مختلف ساخت و ساز نیاز به نظارت روزافزون دارد که این مسئله باعث شده زمان صدور مجوزهای ساخت و ساز و پروانه ساختمانی افزایش بیشتری داشته باشد.


وی اضافه کرد: در حال حاضر، افرادی که خواستار صدور مجوزهای ساخت و ساز هستند باید با چندین نهاد و ارگان هماهنگی انجام دهند و مراجعات بسیاری به این مجموعه ها داشته باشند که انجام حضوری این قبیل کارها باعث افزایش زمان صدور مجوز و صرف هزینه زیادی می شود.

این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: هر چقدر زمان صدور مجوز طولانی تر باشد، قیمت نهایی ساخت و ساز افزایش پیدا می کند و نرخ ها در بازار مسکن رشد صعودی خواهند داشت.

سلطان محمدی با اشاره به دوندگی های زیاد صدور مجوزهای ساختمانی، یادآور شد: فرآیندهای اداری صدور مجوزهای ساختمانی اگر به صورت غیرحضوری و با سرعت بیشتری انجام شود، علاوه بر جلوگیری از اتلاف وقت سازندگان باعث کاهش هزینه های نهایی ساخت و ساز می شود.

ساختمان سازی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =