هوش مصنوعی در حوزه ساخت و ساز مسکن سبب مقاوم‌تر شدن سازه‌ها در برابر زلزله، کاهش هزینه، مدیریت فرآیند ساخت و ... شده است.

ورود هوش مصنوعی به عرصه ساخت‌ مسکن

به گزارش کارآفرین نیوز، در فرایند ساخت‌ و ساز هزینه‌های مختلفی وجود دارد که یک از هزینه‌های اصلی مربوط به سازه است.

استارت‌آپ Structure plass، سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی را طراحی کرده است که می‌تواند در هر مترمربع حداقل ده دلار هزینه‌های مربوط به سازه را کاهش دهد.

هوش مصنوعی و ساخت و ساز

این امر در ساختمان‌های اداری و مسکونی با مقدار متراژهای مختلف، صرفه‌جویی هزینه‌ای بالایی داشته است به‌ گونه‌ای که هم سود شرکت‌های ساخت‌ و ساز را افزایش می‌دهد و هم سبب کاهش قیمت تمام شده ساختمان می‌شود.

جهت ساخت هرگونه ساختمانی طرح‌های مختلفی وجود دارد که این طرح‌ها باید توسط مهندسین بررسی شود، از آنجایی‌ که بررسی این طرح‌ها زمان بر بوده لذا هر مهندس طراح سازه، قادر خواهد بود، چند طرح را بررسی کند و استخدام مهندسین فراوان نیز، سود شرکت را کم می‌کند.

این در حالی است که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی، می‌توان هزاران طرح را بررسی کرد، البته طرح انتخاب شده الزامات بهینه و بهترین طرح نیست، در واقع به دلیل وجود ده‌ها هزار طرح، انجام عملیات بررسی برای رایانه نیز زمان بر است.

هوش مصنوعی و ساخت و ساز

در استارت‌آپ Structure plass، این عمل با بهره‌گیری از رایانش ابری و پردازش موازی، عمل انتخاب بهینه‌ترین طرح ممکن انجام می‌شود که این امر منجر به کاهش زمان بررسی شده است.

اما منظور از بهینه‌ترین طرح چیست؟

فرض کنید شما مجموعه‌ای از حلقه‌های زنجیره‌ای متصل دارید و با این زنجیر، به دنبال آویزان کردن جسمی سنگینی هستید. درصورتی‌که حلقه‌ای از میان حلقه‌های زنجیر، استقامت لازم را نداشته باشد، وزنه سقوط می‌کند.

مهندسین طراح، در این زمینه تمامی حلقه‌های را به یک اندازه تقویت کرده تا زنجیر توانایی آویزان کردن وزنه را داشته باشد این در حالی است که هوش مصنوعی، حلقه ضعیف را شناسایی و آن را تقویت می‌کند.

از طرف دیگر هوش مصنوعی سایر حلقه‌ها را نیز در نظر داشته و آن‌ها را بهینه می‌کند، بدین ترتیب زنجیر بهینه شده و هزینه کاهش پیدا می‌کند.

نکته دیگر این بوده که بهینه‌کردن ساختمان با بهره‌گیری از هوش مصنوعی سبب می‌شود که سازه در مورد زلزله از انعطاف بیشتری برخوردار باشد.

علاوه بر این در مراحل ساخت، به دلیل نظارت اتوماتیک هوش مصنوعی، احتمال فراموشی و خرابی در حین کار به صفر رسیده و سازه فاقد عیوب اجرایی خواهد بود.

هوش مصنوعی و ساخت و ساز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =