سخنگوی گمرک از افزایش صادرات کشور به ۹ کشور عضو اکو خبر داد و گفت: در ده ماهه نخست سال جاری از حیث وزنی ۳۶ درصد و از لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه ۵۱ درصد افزایش داشته است.

افزایش ۵۱ درصدی صادرات به کشورهای عضو اکو

به گزارش کارآفرین نیوز، سید روح الله لطیفی میزان تجارت خارجی ایران با کشورهای عضو اکو را ۱۳ میلیارد و ۱۱۰ میلیون و ۸۱۲ هزار و ۹۷۱ دلار عنوان کرد و گفت: ارزش وزنی این میزان تجارت ۲۴ میلیون ۷۵۸ هزار و ۸۲۷ تن کالا بوده که نسبت به مدت مشابه ۴۱درصد در ارزش و ۲۵درصد در وزن، افزایش را نشان می دهد.

به گفته لطیفی، میزان صادرات ایران به اکو ۲۱ میلیون و ۳۵ هزار و ۹۵۵ تن کالا به ارزش هشت میلیارد و ۴۱۹ میلیون و ۵۹۵ هزار و ۱۳۵ دلار بوده است.

اکو

سخنگوی گمرک در ادامه ترکیه، افغانستان و پاکستان را سه مقصد اصلی کالاهای ایرانی در میان کشورهای عضو اکو دانست و اظهار داشت: در ده ماه نخست سال جاری، میزان صادرات به کشورهای ترکیه ۱۲ میلیون و ۷۴ هزار و ۶۲ تن کالا، افغانستان سه میلیون و ۵۸۴ هزار و ۳۸۹ تن و پاکستان دو میلیون و ۴۰۰ هزار و ۵۲ تن کالا بوده است.

لطیفی، مشتقات نفتی، لبنیات، مواد غذایی، انواع میوه های تازه و خشک،آب میوه و مرکبات، فرش، زعفران، ماهی ، خاویار، آبزیان زینتی، انواع سنگ و تجهیزات ساختمانی، پوشاک، تجهیزات صنعتی، کیف و کفش ، دارو و لوازم بهداشتی و مصنوعات پلاستیکی از عمده کالاهای صادراتی ایران به کشورهای عضو اکو نام برد.

وی در ادامه افزود: در این مدت ۴ میلیارد و ۶۹۱ میلیون و ۲۱۷ هزارو ۸۶۳ دلار، به ارزش وزنی سه میلیون و ۷۲۲ هزار و ۸۷۲ تن کالا ب از کشورهای عضو اکو واردات ایران شده که ۱۵ درصد از لحاظ وزنی کاهش و ۲۶ درصد از لحاظ ارزش نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

سخنگوی گمرگ در بخش دیگری از صحبت های خود، ترکیه، پاکستان و ازبسکتان را سه کشور اصلی صادر کننده به ایران در میان کشورهای عضو اکو نام برد و گفت: کالاهای اساسی، ماشین آلات صنعتی، مواد اولیه تولید و ملزومات پزشکی و دارو کالاهای وارداتی کشورمان از اکو محسوب می شود.

سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در ابتدا با مشارکت سه کشور ایران، ترکیه و پاکستان با هدف اعتلای سطح زندگی اقتصادی مردم منطقه در ۱۹۸۴ تاسیس شد و در ادامه افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان به آن اضافه شدند و در حال حاضر این سازمان ده عضو دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =