پول ملی هر کشور مشخصات و نام ویژه‌ای دارد که به وسیله آن از سایر پول‌های جهان شناخته می‌شود که به آن "یکای" پول نیز گفته می‌شود.

درباره "یکای پول" چه می‌دانید؟

به گزارش کارآفرین نیوز، از زمانی که کشورها پول را به عنوان ابزار داد و ستد و انجام معاملات اقتصادی برگزیدند، واحدهای پولی و یا "یکایی پول" نیز ایجاد شد. در واقع، هر کشور امروز پول اختصاصی خود را داشته و آن پول به عنوان وسیله اصلی مبادله در آن کشور رواج دارد.

مانند ایران که امروزه ریال به عنوان واحد پولی کشور شناخته می شود و در طول تاریخ نیز واحد پول ایران اسامی دیگری مانند دَریک، پَشیز، دینار، چاو، عباسی، پاپاسی و ... داشته است.

بنابراین نامگذاری پول هر کشور بیشتر برای شناسایی آن واحد پولی و امکان ارزش گذاری و همچنین قرار دادن مقیاسی برای قدرت مالی کشورها بوده و همچنین در تجارت نیز این امکان که بتوان با رد و بدل کردن واحدهای مشخص پولی، تجارت آسانی را رقم زد نیز مدنظر بوده است.

بنابراین پول رایج یکایی، وسیله ای برای انجام داد و ستدها و مبادلات است. به بیان دیگر، نام پول رایج هر کشور، یکای پول آن کشور است و به عنوان نمونه در ایران یکای پول، ریال و در کشور همسایه ترکیه، یکای پول لیر و در امارات نیز درهم است.

حذف صفر

یکا یا واحد اندازه‌گیری (Unit) مقداری ثابت و معین از یک کمیت که به عنوان معیاری برای اندازه‌گیری و شمارش آن کمیت انتخاب شده‌ است. امروزه یکای پول رایج در برخی کشورهای جهان یکی است مانند دلار که در ۲۸ کشور از جمله ایالات متحده، به عنوان یکای پول رایج شناخته می شود و همچنین ریال که در ایران، عربستان، یمن، قطر و عمان وجود دارد.

روپیه، فرانک و یورو نیز از جمله یکای پولی محسوب می شود که به عنوان واحد پولی کشورهای زیادی انتخاب شده است.

در ایران با وجود اینکه ریال به عنوان واحد پولی کشور شناخته می شود، مردم در مراودات خود بیشتر از تومان به عنوان واحد پولی استفاده می کنند که این موضوع در سال های اخیر دولت را بر آن داشته بود تا یکای پولی کشور را از ریال به تومان تغییر دهد.

در دوره های قبل تر حتی از سوی بانک مرکزی نظرسنجی مردمی نیز برای نامگذاری واحد پولی کشور صورت گرفته بود که تا به امروز به نتیجه روشنی نرسیده است.

با این تفاسیر، امروز یکای پول ایران ریال ایران است که بنابر ماده یک قانون پولی و بانکی کشور، برابر یکصد و هشت هزار و پنجاه و پنج ده میلیونیم ۰٫۰۱۰۸۰۵۵ گرم طلای خالص است.

همچنین یک ریال به یکصد دینار تقسیم می‌شود، اما چون ریال واحد بسیار کوچکی است، تقسیمات آن در حسابداری به کار نمی‌رود. واحد غیررسمی تومان (ده ریال) نیز برای شمارش پول ایران کاربرد دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =