کیفیت برخی از محصولات خودروسازان داخلی مطلوب نیست و برخی ترجیح می‌دهند به جای صرف هزینه بالا برای خرید خودرو داخلی صفر کیلومتر، اقدام به خرید خودرو کارکرده و اقتصادی خارجی کنند.

کیفیت؛ حلقه گمشده صنعت خودرو

به گزارش کارآفرین نیوز، کیفیت پایین خودروهای داخلی موضوع جدیدی نیست و سال هاست که مردم، کارشناسان این صنعت و برخی از مسئولان ضمن انتقاد از آن، خواستار تغییر در سیاست های اجرایی خودروسازان و انجام اقداماتی جهت بهبود سطح کیفی محصولات داخلی شدند.

جدا از کیفیت پایین خودروهای داخلی، مشتری مدار نبودن خودروسازان و قیمت بالای محصولات آن ها، مسائل دیگری است که مصرف کنندگان بارها به آن اعتراض داشتند، اما تاکنون گام مثبتی جهت تغییر این رویه برداشته نشده است.

برخی معتقدند که انحصاری بودن صنعت خودروسازی زمینه ساز کیفیت پایین خودروها شده و اگر آزادسازی واردات خودرو محقق شود تا حدی این بازار از حالت انحصاری خارج شده و خودروسازان مجبور می شوند برای رقابت در بازار سطح کیفی محصولات خود را ارتقا دهند، اما تاکنون این مهم محقق نشده و مشخص نیست سرانجام آن چه می شود.

در حال حاضر کیفیت برخی از محصولات خودروسازان به حدی پایین است که مردم ترجیح می دهند به جای صرف هزینه گزاف برای خرید خودرو داخلی صفر کیلومتر، اقدام به خرید خودرو کارکرده و اقتصادی خارجی کنند.

به گفته برخی از مصرف کنندگانی که خودرو صفر کیلومتر از کارخانه خریداری کردند، ایرادات این خودروها بعد از طی کردن چند کیلومتر مسافت مشخص می شود و خریداران برخی محصولات داخلی از همان ماه های ابتدایی مجبور هستند چندین بار به تعمیرگاه مراجعه و اقدام به تعویض برخی قطعات کنند که این مسئله برای مصرف کننده دردسر ساز است و او ناچار می شود علاوه بر صرف هزینه چند میلیونی برای خرید خودرو، هزینه هایی برای تعمیر خودرو صفر متحمل شود.

جدای از آن، چندی پیش در تصادف زنجیره ای که در محور بهبهان-رامهرمز اتفاق افتاد و به فوت چند تن از سرنشینان این خودروها منجر شد شاهد بودیم که بررسی های صحنه حادثه نشان داد ایربگ هیچکدام از خودروهای داخلی (۲۷ خودرو این حادثه مربوط به دو شرکت خودروساز ایران خودرو و سایپا بود) باز نشده که این امر نشان می دهد خودروسازان به رعایت استانداردهای ابلاغی درباره ایمنی کیفیت و سلامت خودرو توجهی نداشته و فعلا قصد ندارند تغییری در کیفیت محصولاتشان اعمال کنند.

خبرنگار: زینب چراغی

خودروسازی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.