تغییرات اقلیمی و زیست محیطی، نهادهای بین‌المللی را بر آن داشته تا معاهده بین‌المللی منع استفاده از پلاستیک را در دستور کار خود قرار دهند، اما منتفعان تولید و استفاده از پلاستیک نیز بیکار نخواهند نشست.

موافقان و مخالفان پیمان منع استفاده از پلاستیک

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، بیش از ۱۰۰ کشور عضو سازمان ملل در چند روز آینده گرد هم می آیند تا پیش نویس اولین توافق جهانی را برای مقابله با تولید پلاستیک و انباشت بقایای آن در جهان امضا کنند. سازمان ملل اعلام کرد این توافق، پس از توافق آب و هوایی پاریس در سال ۲۰۱۵، مهمترین تعهد بین المللی سیاستمداران جهان خواهد بود.

حالِ ناخوشِ زمین با پدیده ای به نام پلاستیک

زمین مملو از زباله های پلاستیکی است که بازیافت دشوار و همچنین فساد و تجزیه پذیری بسیار کُند از ویژگی های بارز آنها است.

هزینه های سرسام آور سوزاندن یا دفن کردن آن ها نیز از معضلات اقتصادی مترتب بر آنها است. علاوه بر تهدید حیات طبیعی در کره زمین، آلودگی زنجیره غذایی نیز از دیگر آثار زیان بار زباله های پلاستیکی است.

بررسی ها و مطالعات دانشمندان ثابت کرده است سالانه ۱۱ هزار میلیون تُن (متریک تُن) پلاستیک وارد آب اقیانوس ها می شود که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۰، سه برابر خواهد شد مگر آنکه تولید و استفاده از پلاستیک های دورریختنی بلااستفاده مانند بطری های نوشیدنی، کیسه های پلاستیکی خرید و بسته های تحویل غذا و کالا متوقف شود.

اگر سازمان ملل نتواند با جلب مشارکت جهانی، کشورها را ملزم به کاهش تولید و استفاده از پلاستیک ننماید، معضلات اکولوژیکی در دهه های آتی، گریبان سلامت ساکنان زمین را خواهد گرفت.

مطالعات وسیع بین المللی دانشمندان حکایت از آن دارد که در حال حاضر، نسل بسیاری از آبزیان نادر، صخره ها و سواحل مرجانی و همچنین جنگل های مانگرو یا حرا در خطر نابودی است.

پلاستیک

روند فزاینده تولید پلاستیک که پیش بینی شده است تا ۲۰ سال آینده، دو برابر شود خود یکی از عوامل اصلی تهدیدات ناشی از تغییرات آب و هوایی و به تَبَع آن، تهدید امنیت زنجیره غذایی ساکنان کره زمین است.

انجمن محیط زیست سازمان ملل (UNEA) به عنوان عضو گروه توسعه سازمان ملل متحد و یکی از سازمان های اجرایی سازمان جهانی محیط زیست، در ۵۰ سالگی تاسیس خود در صدد است در تاریخ ۲۸ فوریه تا ۲ مارس ۲۰۲۲ با برگزاری نشست مجازی و حضوری در دفتر مرکزی این نهاد در نایروبی؛ پایتخت کنیا، کشورهای جهان را برای کاهش تولید و استفاده از پلاستیک متقاعد و همراه سازد.

مخالفان و بازندگان بزرگ پیمان منع استفاده از پلاستیک

شرکت های بزرگ پلاستیک و پلیمرسازی و همچنین غول های نفتی و مواد شیمیایی مانند داو (Dow)، اکسون موبیل (ExxonMobil) و شِل (Royal Dutch Shell)، بزرگترین متضرران این پیمان خواهند بود. بخش اعظم درآمد این غول های جهانی، منوط به تولید و استفاده مواد پلاستیکی و پلیمری است.

برندهای جهانی بزرگ مانند کوکاکولا، پپسی، نستله و یونیلیور که از اصلی ترین مصرف کنندگان پلاستیک در دنیا محسوب می شوند نیز تحت تأثیر این پیمان قرار خواهند گرفت و باید در نوع مواد بسته بندی خود تجدید نظر کنند. تغییر بسته بندی می تواند افزایش هزینه های تولید و کاهش سودآوری را برای آنها در پی داشته باشد.

این روزها تجارت زباله نیز مانند هر کسب و کار دیگری، مافیای خود را دارد. از آنجا که بسیاری از کشورهای بزرگ، واردکننده زباله های قابل بازیافت هستند پُر واضح است که بسیاری از صادرکنندگان و مافیای زباله نیز در انعقاد پیمان منع استفاده از پلاستیک، کارشکنی کنند.

آلمان یکی از بزرگترین خریداران و واردکنندگان زباله از همسایگان خود بوده و هست. سوئد نیز از اصلی ترین وارد کنندگان به شمار می رود. چین نیز تا سال ۲۰۱۷، یکی از واردکنندگان زباله از آمریکا محسوب می شد اما پس از تصمیم سران چینی مبنی بر جلوگیری از واردات زباله از آمریکا، این زباله ها سر از ویتنام، مالزی و تایلند در می آورند.

مافیای زباله، یکی از اصلی ترین حامیان تولید و استفاده از این آلاینده های زیست محیطی است که احتمال می رود در روند امضا و یا اجرای این پیمان، کارشکنی کند، گرچه عزم جدی دولتمردان در اجلاس COP26 نشان داد تصمیم گیران عرصه سیاست جهانی از وخامتِ حالِ کره زمین آگاه شده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =