کرون، کرونه یا کرونا؛ واحد پولی در برخی کشورهای جهان مانند نروژ، سوئد، جمهوری چک و دانمارک به همراه دو منطقه خودگران گرینلند و جزایر فارو دانمارک است که در مبادلات پولی و داد و ستدهای این مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

واحد پولی "کرونا" را بشناسید

به گزارش کارآفرین نیوز، یکی از واحدهای پولی مورد استفاده در جهان، کرون یا کرونا است که امروزه در برخی کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر، واحد پول کشورهای دانمارک، نروژ، سوئد، جمهوری چک و منطقه خودگران جزایر فارو و گرینلند دانمارک؛ کرون یا کرونا نام دارد.

کرون دانمارک

کرون دانمارک که به دانمارکی (dansk krone) نامیده می شود، یکای پول کشور دانمارک، گرینلند و جزایر فارو است. با این حال، واحد پول کرون در جزایر فارو، کرون فارویی نامگذاری شده، اما ارزش آن با ارزش کرون دانمارک برابر است.

دانمارک کشوری در شمال اروپا است و در تقسیمات کشوری جدید دانمارک که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، خاک اصلی کشور دانمارک به پنج استان که در دانمارکی Region نامیده می‌شود، تقسیم شد.

کرون سوئد

سوئد کشوری در شمال اروپا و در شبه‌ جزیره اسکاندیناوی است که نام آن در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌ است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور استکهلم نام دارد. کرون به سوئدی (krona)، از سال ۱۸۷۳ یکای پول سوئد است که به زبان سوئدی به معنی تاج است.

کشور سوئد در شمال اروپا واقع است که پایتخت آن استکهلم است. همچنین این کشور با ۱۰ میلیون نفر جمعیت، چهارمین کشور بزرگ در اروپا محسوب می شود.

کرون سوئد

کرون نروژ

کرون به نروژی (krone) یا کرونا که یکای پول کشور نروژ است. در حالت جمع به نروژی کرونر یا کرونور نیز نامیده می شود. هر کرون برابر با ۱۰۰ اوره است و سکه‌های با ۵۰ اوره، یک، ۵٬۱۰ و ۲۰ کرونی نیز ضرب می‌شود و اسکناس‌های آن ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰، و ۱۰۰۰ کرونی هستند.

پایتخت کشور نروژ شهر اسلو بوده و این کشور ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. همچنین وایکینگ ها به عنوان یکی از اقوام معروف این کشور شناخته می شوند. نروژ دارای ذخایر زیادی از نفت خام، گاز طبیعی، مواد معدنی، آبزیان، چوب، آب شیرین و نیروی برق‌ آبی است.

صنعت نفت حدود یک‌چهارم از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد و این کشور چهارمین درآمد سرانه در جهان را دارا است.

کرون نروژ

کرونای جمهوری چک

کرونای چک به انگلیسی (Czech koruna)؛ واحد پول کشور جمهوری چک است. همچنین کرونا با علامت اختصاری Kč و کد ایزوی CZK، یکای پول رایج در کشور جمهوری چک است. یک کرونا جمهوری چک معادل ۰.۰۴۳ دلار آمریکا است. اسکناس های ۱۰۰، ۲۰۰، ۵۰۰، ۱۰۰۰ و دو هزار کرونایی در این کشور چاپ و مورد استفاده مردم قرار می گیرد.

گفتنی است، کشور ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری جمهوری چک در سال ۱۹۹۳ پس از تقسیم کشور چک اسلواکی سابق ایجاد شده است. شهر پراک با یک میلیون و ۳۰۰ هزارن فر به عنوان پایتخت این کشور شناخته می شود.

به تازگی و پس از انتخابات پارلمانی در جمهوری چک و تعویض قدرت در این کشور، پراگ اعلام کرد دیگر برای واحد پول اتحادیه اروپا (یورو) تلاش نمی‌کند و واحد پول کشور کرونا یا کرونه خواهد بود.

کرون چک

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =