اوراق تسهیلات مسکن در اولین روز اسفندماه ۱۴۰۰ با قیمت ۱۷۶ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن ۱۷۶ هزار تومان شد

به گزارش کارآفرین نیوز، قیمت هر برگ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات خرید مسکن برای مجردها و زوجین افزایش یافته است.

با اینکه اوراق تسهیلات مسکن در فروردین ماه ۱۴۰۰ به قیمت ۶۷ هزار و ۹۰۰ تومان و در اردیبهشت ماه به قیمت ۶۷ هزار و ۲۰۰ تومان معامله می شد، نرخ آن در طول سال جاری تا حدی رشد صعودی داشته که این اوراق، یکم اسفند ماه با قیمت ۱۷۶ هزار و ۷۰۰ تومان مورد معامله قرار گرفت.

به گفته برخی کارشناسان این بازار، افزایش تقاضا برای دریافت این نوع تسهیلات و سفته بازی از دلایل اصلی افزایش مکرر قیمت های اوراق مسکن هستند.

گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه ۱۴۰۰ نیز نشان می دهد که تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۹.۸ هزار واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل 0.5 و 179.3 درصد افزایش داشته است.

با این حال، انتظار می رود قیمت اوراق مسکن به منظور حمایت از متقاضیان دریافت این نوع تسهیلات تا این حد افزایش نداشته باشد. بررسی ها نشان داده که در حال حاضر متقاضیان به دلیل افزایش قیمت اوراق مسکن باید حدود یک ششم از مبلغ وام را به خرید این اوراق اختصاص دهند که صرفه چندانی ندارد و کاهش تقاضا را به دنبال خواهد داشت.

البته، محمدحسن علمداری عضو هیات مدیره بانک مسکن اوایل دی ماه درباره افزایش قیمت اوراق تسه اعلام کرد: نوسانات قیمت اوراق مسکن هیچ ارتباطی به بانک مسکن ندارد.

تسهیلات مسکن

طبق اعلام بانک مسکن، هزینه دریافت تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تا پایان اسفندماه ۵۰ درصد کاهش یافته است. در حال حاضر مجردهای ساکن تهران می ‌توانند تا ۲۸۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند که شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله می ‌شود که با تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شده، متقاضیان برای دریافت تسهیلات خرید مسکن باید ۲۰۰ برگه اوراق خریداری کنند که با احتساب تسه ۱۷۶ هزار تومانی، مجموع هزینه خرید اوراق ۳۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می شود و برای دریافت وام جعاله باید ۸۰ برگه اوراق به قیمت ۱۴ میلیون و ۸۰ هزار تومان هزینه کنند.

گفتنی است، زوج های تهرانی نیز می توانند تا سقف ۴۸۰ میلیون تومان (شامل ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و ۸۰ میلیون تومان وام جعاله) تسهیلات خرید مسکن دریافت کنند به این منظور نیاز به خرید ۴۸۰ برگه اوراق به قیمت ۸۴ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان دارند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =