مرکز آمار ایران از کاهش یک واحد درصدی نرخ تورم در بهمن ماه سال جاری به نسبت ماه قبل از آن خبر داد و اعلام کرد: نرخ تورم بهمن ماه ۱۴۰۰ به ۴۱.۴ درصد رسید.

نرخ تورم بهمن ماه ۱۴۰۰ کاهش یافت

به گزارش کارآفرین نیوز، بر پایه این گزارش، نرخ تورم نقطه به نقطه بهمن ماه ۱۴۰۰ نیز در مقایسه با ماه قبل به میزان ۰.۵ واحد درصد کاهش یافت است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با کاهش ۱.۹ واحد درصدی به ٤٠.٧ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.١ واحد درصدی به ٣٢.٥ درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣٥,٣ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠,٥ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٥,٨ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ٠,٧ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم ماهانه بهمن ١٤٠٠ نیز به ۲.۱ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٣ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.٩ درصد و ١.١ درصد بوده است.

همچنین نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲.۰ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٥ واحد درصد کاهش داشته است. این نرخ برای خانوارهای روستایی ٢.٧ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه بهمن ماه ١٤٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴۱.۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۰ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۰.۸ و ٤٤.٢ درصد است که برای خانوارهای شهری ۱.۰ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ١.٦ واحد درصد کاهش داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در بهمن ماه ١٤٠٠ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۰.۴ درصد برای دهک نهم تا ٤٤.٠ درصد برای دهک اول است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =