این روزها برنامه "شروع کن، پیشرفت کن" (SIYB) سازمان بین‌المللی کار، برند ممتاز این نهاد در سراسر دنیا است که کارآفرینان بسیاری را به ویژه در کشورهای در حال توسعه یا کم درآمد برای افزایش تاب آوری و کسب استقلال در جامعه بین‌الملل یاری می‌کند.

برنامه سازمان جهانی کار برای کسب و کارهای نوپا

به گزارش کارآفرین نیوز، سازمان بین المللی کار (ILO) در راستای عمل به وظایف ذاتی خود، به دنبال پیاده سازی برنامه ها و طرح های مختلف برای رونق کسب و کار و شکوفایی اقتصادی است. از مهم ترین این طرح ها، برنامه موسوم به SIYB است.

برنامه " شروع کن، پیشرفت کن" (SIYB) سازمان بین المللی کار (ILO) که گاهی "شروع کن، پیش برو" برای آگاهی بخشی و کمک به کارآفرینان به ویژه در اقتصادهای نوظهور راه اندازی شده است.

سازمان بین المللی کار (SIYB) در سال ۱۹۹۷ میلادی، برنامه آموزش مدیریت کسب و کارهای نوپا را به راه انداخت. هدف اولیه از اجرای چنین برنامه ای، توانمندسازی بیشتر کارآفرینان برای توسعه کسب و کارشان ‌و در نهایت رشد و رونق اقتصادی کشورها اعلام شد. اولین پروژه این برنامه در کشور فیجی، از کشورهای حوزه اقیانوسیه به مرحله اجرا درآمد.

SIYB

ایده اولیه این طرح از برنامه آموزشی "Look After Your Firm" که در دهه ۱۹۷۰ میلادی، کارآفرین سوئدی، مُبدع آن بود الهام گرفته شده است.

سازمان بین المللی کار (ILO)

هر فردی که ایده عملی قابل اجرا و توجیه پذیری را در جهت رفع معضلی بومی یا جهانی در سر می پروراند، در نگاه طراحان این برنامه، کارآفرین خوانده می شود و می تواند تحت حمایت این برنامه قرار گیرد.

در این طرح، ابتدا مهارت های فردی و کارآفرینی صاحب ایده، مورد سنجش و ارزیابی قرار می گیرد و در صورت لزوم، برخی اصول جهانی راه اندازی کسب و کارهای نوپا آموزش داده می شود. دوره ۵ روزه اولیه برای آگاهی از ضوابط طرح با رویکرد حل مسأله و شناخت فرصت ها، زمان مناسبی برای کشف میزان توانمندی ها و مهارت های تصمیم گیری، کارآفرینی و تجاری کارآفرینان است.

این برنامه به صورت چهار مرحله متوالی طراحی شده است:

۱. کسب و کارت را ایجاد کن (GYB)

۲. فعالیت ت را شروع کن (SYB)

۳. کسب و کارت را رونق ببخش (IYB)

۴. کسب و کارت را جهانی کن (EYB)

کتابچه مکتوب این برنامه نیز تقریبا" هر سال با توجه به تغییرات جهانی و الزامات بین المللی، به روز رسانی می شود و در اختیار کارآفرینان دوره قرار می گیرد. در این کتابچه، کارآفرینان می توانند طرح کسب و کار (بیزنس پلن) خود را در سطوح مختلف بررسی کنند و با آینده نگری، چشم اندازهای دقیق تری بر اساس پتانسیل های ایده کارآفرینی خود، برای آینده آن کسب و کار ترسیم نمایند.

ILO

سازمان بین المللی کار، متخصصان و کارشناسان خِبره ای (Master Trainers) را در سه سطح تخصصی برای آموزش کارآفرینان تحت پوشش این طرح به کار گرفته است. مَستر تِرِینِرها (Master Trainers)؛ متخصصان دوره دیده دارای مجوز سازمان کار هستند. این افراد، مسئولیت شناسایی قابلیت های موجود در هر کسب و کار، طراحی مدت اجرا و روند مراحل مختلف کار، آموزش قواعد گسترش کسب و کار، نظارت بر فعالیت کارآفرینان و منتورهای هر کسب و کار یا استارتاپی را برعهده دارند.

چندین سال است سازمان بین المللی کار با دایر نمودن دفاتر مختلف منطقه ای، این برنامه ها را در کشورهای مختلف دنیا به ویژه مناطق کمتر توسعه یافته و کم برخوردار پیش می برد. استارتاپ ها و کارآفرینان بسیاری از این طرح بهره برده و پس از رسیدن به سطح پایدار تاب آوری، توانسته اند در سطح ملی یا بین المللی خوش بدرخشند.

برنامه " شروع کن، پیشرفت کن"، امروزه به عنوان برند برتر سازمان بین المللی کار (ILO) و مرجع اطلاعاتی و ارتباطی بسیاری از کارآفرینانی است که در مراحل ابتدایی راه اندازی کسب و کار خود به همفکری و نظارت علمی نیاز دارند.

ILO

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.