جلسه اتاق فکر در بانک توسعه صادرات برگزار شد

 جلسه اتاق فکر

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، علی صالح آبادی امروز «شنبه-شانزدهم آبان ماه» و در نشست اتاق فکر اعضای هیات مدیره، معاونین و برخی از روسای شعب درباره صدور ضمانت نامه های داخلی که به صدور وبینار برگزار شد، گفت:

درباره بخش سپرده نقدی و ودیعه، به کمیته اعتباری مرکز اختیاراتی داده ایم و گفتیم اگر حساب های مشتری در بانک میانگین وزنی داشته باشد، بتوانند در بخش نقدی ضمانت نامه لحاظ کند . در مورد وثیقه در صورت خوش حساب بودن چه تسهیلات و چه خدمات محدودیتی نداریم.

درباره فرمت قبلا هم مطرح شده بود که اگر مشتریانی فرمت اعتبارات بانک را قبول ندارند، به کمیته اعتبارات ارزی اختیاراتی دادیم و با آقای فرامرزی در میان بگذارید و فرمتی که مشتری قبول دارد را مد نظر قرار دهید تا در بانک از آن استفاده شود. در بخش سرعت پیشنهاد بدهید.

ارائه اظهارنامه یک میلیارد تومان درباره تسهیلات را به سه میلیارد تومان افزایش دادیم و پیشنهاد خدمات را هم به هیات مدیره بدهید. اگر مشتری 100 درصد رفع تعهد ارزی داشته، تا 3 میلیادر تومان می توانیم تسهیلات بپردازیم و این موضوع را می توانیم برای خدمات هم تعمیم دهیم.

نسبت الکانه زیر 15 درصد را نمی شود خدمات داد و بخشنامه بانک مرکزی در این خصوص صراحت دارد. در مجموع در بخش صمانت نامه و ال سی داخلی عملکرد پایین هست و ضرورت دارد ارتقا پیدا کند. انتظار داریم مانند تسهیلات در بخش خدمات هم همان جدیت وجود داشته باشدو ما علاقمندیم به مشتریان پکیج خدمات بدهیم. اگر مشتری از ما تسهیلات با نرخ 14.5 درصد تلفیقی، انتظار داریم مدیران شعب خدمات و تعهدات را از طریق بانک ما انجام دهند. ال سی داخلی را دوستان هم اشاره کردند جون قیمت ها متغیر است معمولا فروش مدت دار کمتر رخ می دهد ولی ال سی داخلی هم برای شرکت های بزرگ و غیره همچنان از ال سی داخلی استفاده می کنند و شرکت های کوچک کمتر ولی بزرگ ها همچنان استفاده می کنند. انتظار داریم شعبی که با مشتریان بزرگ کار می کنند همکاری کنند.

29 شعبه در بخش صمانت نامه فعال بودند. به صورت پکیج خدمات نگاه کنند و با برنامه ریزی جمع بندی کنید تا ما در هیات مدیره درباره تخفیفات و ترجیحات تصمیم گیری کنیم.

رفع تعهد صادراتی بحثی مطرح شد. ما درباره رفع تعهد صادراتی صورت جلسه را برای کل شعب ارسال کردیم. درباره اینکه بانک مرکزی گفته خدمات ندهید، این معنایش این است که اگر رفع تعهد شرکتی صفر باشد خدمتی ندهید اما درباره رفع تعهد 70 درصد شفاهی بانک مرکزی گفته ولی کتبی گفته که نباید سرویس و خدمت بدهید. تفسیری که داشتیم این بود که اگر صفر بود خدمتی ندهید ولی اگر 20 درصد رفع تعهد کرده بود، با مشتریان همکاری کنید تا سعی کنند رفع تعهد کنند. فعلا گفته نشده که خدمات را قطع کنید. فرهنگ سازی کنید در این زمینه. زیرا ممکن است در آینده تصمیمات سخت تر گرفته شود. در اقتصاد تورمی قیمت ملک پایین که نمی آید، خوب است علاوه بر دانش بنیان ها در سایر مشتریان هم 100 درصد وثیقه را در ملک بگیریم خوب است.

طاهری: تخفیف کارمزد و تنزیل برای اعتبارات داخلی. بخش عمده تامین مالی را شیفت کنیم به اعتبارات اسنادی و می توانیم از منابع زیرخط استفاده کنیم. تصمیم مدیریتی هست . سرعت خیلی مهم است. 

ذکاوت: بانک های دیگر با درصد کمتر دارند پرداخت می کنند، چند سالی است که مطرح هست. اگر مشتری دارید که درخواست دارد، هیچ شعبه ای مستندی به ما نداده که بانک های دیگر چکونه عمل می کنندو ما آماده همکاری با مشتریان خوش حساب که شاخص های اعتباری مشخصی دارند، هستیم. اینکه اما بخواهد بخشنامه باشد، مورد قبول ارکان بانک نبود ولی موردی داشته ایم. خواهان همکاری بیشتر در زمینه ال سی داخلی و صدور ضمانت نامه ها باشیم و دلیل همه این موارد تحخفیف در کارمزد یا نرخ تسهیلات و میزان سپرده نیست.

فرامرزی: بسته سیاستی درباره عبور موقت در 31/4 پاسخ داده شده است. اگر موارد جدیدی هست، مکتوب بفرستند تا از بانک مرکزی پاسخ ها را بگیریم. زیرساخت با همکاران آی تی و همکاران مالی ولی در خصوص فرمت ضمانت نامه ریالی با ماست.

مجد: ارزیابی شخصی من این هست که یکی اینکه با توجه به شرایط محیط باید ریسک پذیری خودمان را بیشتر کنیم و انبساطی تر عمل کنیم. تصمیم گیری با سرعت بیشتری انجام شود. می شه بخشی از بحث هایی که شده را به شعب تفویض اختیار کرد. در بخش خدمات می توانیم وزن بیشتری دهیم. برخی معتقدند دنیا درباره بانک ها بیشتر متوجه خدمات است.

احمدی:

6 مشتری حدود 60 درصد از ضمنانت های بانک را داشته اند. 29 مشتری داشتیم که از ضمانت نامه بانک استفاده کردند.

711 میلیارد تومان ال سی داخلی در سال 98 صادر شد و امسال نشبت به شهریور سال گذشته 73 درصد رشد داشتیم.

روسای برخی از شعب نیز در این اتاق فکر برخی از مشکلات و پیشنهادات خود را در خصوص صدور ضمانت نامه های داخلی، رفع تعهدات ارزی و واردات مقابل صادرات اعلام کردند.

مقایسه مشتری در خصوص کارمزد، وثیقه و سپرده، افزایش سقف پرداخت ضمانت نامه با استفاده از اظهارنامه مالیاتی، قدردانی از افزایش سقف تسهیلات پرداختی شعب، کاهش نسبت مالکانه برای اعطای تسهیلات،

فرایند سهل تر صدور ضمانت نامه از سوی سایر بانک ها، سختگیری در اخذ وثایق، پایین بودن سقف اعطای تسهیلات و صدور ضمانت نامه برخی شعبات. تخفیف در ارائه کارمزدها، امکان ارزیابی اموال غیرمنقول مشتریان کلیدی، اعطای تخفیف و کاهش سپرده برای صدور ضمانت نامه برای مشتریان خوش حساب و وی آی پی بانک.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =