توصیه های کارآفرینان بزرگ معمولا الهام بخش است به ویژه اگر این توصیه درباره مطالعه مجموعه ای از ایده های جذاب در قالب کتاب از سوی افراد موفق در جوامع مختلف باشد.

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

به گزارش کارآفرین نیوز،‌ سایت اسپانیایی زبان «داستان های کارآفرینان»  (Emprendiendohi storias) فهرستی از کتاب هایی را منتشر کرده که مورد علاقه خاص و توصیه ۱۰ میلیاردر و کارآفرین بزرگ جهان است؛ کتاب هایی حاوی نکاتی که می تواند مانع اقدامات اضافی و صرف وقت بیهوده و اشتباهات هزینه بار شود.

در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۲۰ مجله فوربس چند چهره فعال در حوزه فناوری دیده می شوند از جمله مارک زاکربرگ موسس فیس بوک و بیل گیتس مدیرعامل موسس مایکروسافت و تعدادی از بازرگانان و کارآفرینان موفق در تراز جهانی.

 

جف بزوس

موسس آمازون (Amazon) در راس فهرست ثروتمندترین شخصیت های جهان در سال ۲۰۲۰ است. این بازرگان با استعداد سهم عمده ای در تغییر جهان تجارت الکترونیکی داشته است. ثروت او در حال حاضر بالغ بر ۱۱۷ میلیارد دلار است و علاقه او به کتاب و مطالعه اورا به تاسیس سایت آمازون واداشت. بزوس در مناسبت های گوناگون گفته است که موفقیت خود را مدیون برخی کتاب هایی است که مطالعه کرده است.

«معضل نوآوران» (the innovators dilemma) نوشته «کلایتون کریستنسن» از کتاب های برگزیده جف بزوس و درباره اهمیت سرمایه گذاری در تولید کالاهای کم هزینه است. بزوس همچنین خواندن کتاب  «ساخته شد تا بماند؛ عادت های موفق شرکت های آینده نگر »   (Built to Last)  تالیف جیم کولینز و گری بوراس را توصیه می کند. این کتاب به خصلت ها و عادت های موفقیت آمیزی می پردازد که به شرکت ها کمک می کند بصیرت و چشم انداز و آینده نگری لازم را داشته باشند و در بازار کاملا رقابتی شکوفا شوند.

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

 

بیل گیتس

بیل گیتس یکی از موفق ترین کارآفرینان در سطح جهانی و موسس شریک در شرکت مایکروسافت (Microsoft) است. گیتس در عرصه خیریه و داوطلبانه نیز نامی جهانی دارد. بر اساس فهرست فوربس، ثروت گیتس در سال ۲۰۲۰ چیزی بیش از ۹۴ میلیارد دلار بود.

کتاب «مهم ها را بسنجید»، (Measure what matters) نوشته «جان دویر» که بر اساس گزارش نیویورک تایمز یکی از پرفروش ترین کتاب های آمریکا شد توصیه بیل گیتس برای کارآفرینان است و  شرح می دهد که چگونه هدفگذاری آشکار و شاخص های عملکرد شرکت های موفق مانند «اینتل» و «گوگل» به تحقق رشد سریع شرکت شما کمک می کند.

 کتاب دومی که بیل گیتس توصیه می کند «سوار بر زندگی»   (The Ride of a Lifetime) نوشته باب ایگر درباره معنای واقعی ریاست اجرایی در یک شرکت عظیم است. بیل گیتس می گوید این یکی از بهترین کتاب هایی بوده که مطالعه کرده است.

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

 

برنار آرنو

تاجر فرانسوی برنار آرنو در سال ۲۰۲۰ در بین ثروتمندترین شخصیت های جهان، رتبه سوم را دارد و دارایی او به ۸۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار می رسد. برنار در حال حاضر ۷۰ برند تجاری مشهور را در اختیار دارد.

آرنو کتاب  (Good to great) «از خوب به عالی»  نوشته جیم کولینز  را توصیه می کند. کولینز در این کتاب به سوالی کلیدی پاسخ می دهد: «چرا بعضی شرکت ها موفق می شوند و برخی دیگر شکست می خورند؟»

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

 

وارن بافت

چهارمین ثروتمند سال ۲۰۲۰ جهان از مردم می خواهد کتاب «سرمایه گذار هوشمند»  (The Intelligent Investor) اثر بنیامین گراهام را بخوانند که حاوی نصایحی عملی و مفید برای هر کسی است که می خواهد برای سرمایه گذاری در بازار اوراق بهادار، اطلاعاتی اساسی کسب کند.

 

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

آمانسیو اورتگا

دارایی بازرگان اسپانیایی حدود ۵۸ میلیارد دلار برآورد می شود. او موسس گروه پوشاک ایندیتکس ( Inditex)  و مجموعه زنجیره ای لباس فروشی های «زارا»  (Zara) است.

«دوباره دست به کار شو» نوشته جیسون فراید و دیوید هاینمایر را اورتگا به کارآفرینان و فعالان تجویز می کند. بر اساس ایده نویسندگان این کتاب، هر آنچه برای راه اندازی یک فعالیت تجاری از صفر لازم است آن است که سکوت اختیار کنی و فقط برای رسیدن به این هدف تلاش کنی. اورتگا می گوید این شاید دلیل اصلی موفقیتش بوده است.

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

لاری الیسون

لاری الیسون شرکت اوراکل (Oracle) را  راه اندازی کرده است. او ۵۶ میلیارد دلار ثروت دارد. شرکت اوراکل یکی از بزرگترین شرکت های فن آوری در جهان است و فن آوری های آن در حدود ۱۰۰ درصد شرکت های فهرست فورچون ۱۰۰ آمریکا (شرکت های برتر مندرج در فهرست مجله فورچون ۵۰۰) به کار رفته است.

آلیسون از کتاب «ناپلئون» (Napoleon) وینسنت کرونی الهام گرفت و به او آموخت که شخصیت های طبقات پایین جامعه هم می توانند مانند ناپلئون بناپارت در عصر خودش، مسیر و سرنوشت تاریخ را تغییر دهند.

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

 

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ حداقل برای بسیاری از مردم جهان که عضو شبکه های اجتماعی هستند نیاز به تعریف ندارد فقط کافی است از فیسبوک (Facebook)  گفته شود. ثروت او ۵۵.۱ میلیارد دلار  است. او فقط شیفته شبکه های اجتماعی نیست بلکه مطالعه هدفمند را نیز بسیار دوست دارد. از بین کتاب هایی که به خواندن آنها تاکید دارد می توان از دو کتاب «نهایت قدرت»  (The end of power)  و «خوشبین منطقی»  (rational optimist) نام برد.

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

جیم والتون

تاجر آمریکایی جیم والتون فرزند کوچک رئیس شرکت «وال مارت»  " (Walmart) است. ثروت او به ۵۱.۶ میلیارد دلار می رسد و تعدادی از شرکت های آمریکایی را در تملک خود دارد.

والتون از علاقه مندان به کتاب «نظم نوین جهانی» (the new world order)     نوشته هنری کسینجر وزیر خارجه و تئوریسین سابق سیاست خارجی آمریکا است. در این کتاب نظم جهانی و وضع موجود آن تحلیل می شود و پیش بینی هایی هم درباره سمت و سوی آتی جهان در آن آمده است.

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

 

استیو بالمر

بر اساس فهرست مجله فوربس، استیو بالمر جایگاه نهم را در فهرست ثروتمندان جهان با ثروتی نزدیک به ۵۱.۴ میلیارد دلار دارد. او منصب رئیس اجرایی شرکت مایکروسافت هم بود اما اکنون تیم بسکتبال «لوس آنجلس کلیپرز»  (Los Angeles Clippers) را ادراه می کند. او کتاب «رقابت علیه زمان» (Competing Against Time) را به قلم جورج استالک جونیور توصیه می کند.

 

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

ایلان ماسک

شکی نیست که ایلان ماسک یکی از معروفترین کارآفرینان و موفق ترین آنها در جهان است نه فقط به خاطر شرکت های پیش رو با فن آوری های خیره کننده مثل «تسلا موتورز» و پروژه های فضایی «اسپایس ایکس»  بلکه او نگاهی روشن و خوش بینی خاصی درباره آینده بشر و امکان اتکا بر آن دارد. اگر از او بپرسید چه کتابی را برای مطالعه توصیه می کند قطعا نام «زندگی ۳.۰؛ انسان‌بودن در عصر هوش مصنوعی» را خواهید شنید؛ کتابی که مکس تگمارک آن را نوشته و نگاهی انسان محور به غرق شدگی بشر در عصر هوش مصنوعی و بایسته های تعامل در این فضا دارد.

 

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

آلیس والتون

آلیس والتون تنها زن کارآفرینی است که نامش را در فهرست فوربس می توانید ببینید با ثروت خالص ۵۱.۴ میلیارد دلار. البته او وارث شرکت «وال مارت» است.

والتون عاشق هنر به ویژه آثار هنرمندان برجسته ای مثل پابلو پیکاسو است. گفته می شود او توصیه می کند طرفدارانش کتاب پدر خودش با عنوان «ساخت آمریکا»  (Made In America ) را بخوانند زیرا در این کتاب داستان کار پدر آلیس برای ترویج استفاده از تولید ملی آمریکا نقل شده است. پدر آلیس در حوزه خرده فروشی توانست امپراتوری چند میلیارد دلاری تاسیس کند که اکنون آلیس صاحب آن است.

 

میلیاردرهای کارآفرین خواندن این کتاب ها را توصیه می کنند

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =