۲۰ سال پس از ایجاد "یورو" به عنوان پول مشترک ۱۹ کشور در اتحادیه اروپا، یورو به یکی از معتبرترین و پُرتراکنش‌ترین ارزهای جهان تبدیل شده و توانسته است به یکه تازی دلار در مبادلات جهانی پایان دهد و در ایران نیز به عنوان یک ارز معتبر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

"یورو" چگونه اتحادیه اروپا را متحد کرد؟

به گزارش کارآفرین نیوز، "یورو" واحد پولی و یا یکای پولی در اتحادیه اروپا است که از سال ۲۰۰۳ رسما به عنوان پول مشترک در برخی کشورهای اروپایی توسط بانک مرکزی اروپا چاپ و در چرخه استفاده قرار گرفت. امروزه ۱۹ کشور از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، یورو را به عنوان یکای پولی مشترک خود پذیرفته اند.

ایده ایجاد یک پول مشترک که در سال ۱۹۸۹ توسط " ژاک دلور" وزیر اقتصاد پیین فرانسه ارائه شد، هدف ایجاد یک هویت مشترک اروپایی را در جهان دنبال می کرد. حال در کمتر از دو دهه، یورو به یکی از ارزهای معتبر جهان تبدیل شده که توسط بسیاری از کشورها در داد و ستدها و مبادلات مورد استفاده قرار می گیرد و این ارز توانسته است تا حدود زیادی، به یکه تازی و منحصر بفرد بودن دلار در جهان پایان دهد.

یورو در حال حاضر، یکی از ارزهای دارای بالاترین میزان چرخش در جهان محسوب می شود و در کشور ما نیز از یورو در مبادلات بین المللی و همچنین سرمایه گذاری های داخلی به عنوان یک ارز معتبر و جذاب استفاده می شود. در سال های اخیر، دولت برای جلوگیری از پُررنگ شدن نقش دلار در اقتصاد ایران، تصمیم گرفت تا ارز گزارشگری در حساب های ملی و زیر مجموعه های دولت را از دلار به یورو تغییر دهد.

500 یورویی

جایگاه یورو در مبادلات جهانی

در حالی که ایجاد پول مشترک در اتحادیه اروپا، منافع مشترکی را برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا به همراه داشته، اما همچنان برخی از کشورها مانند بلغارستان، سوئد، کرواسی و لهستان به دلیل آنچه که از آن به عنوان آماده نبودن این کشورها در تغییر ارزهای ملی خود نام برده می شود، ترجیح می دهند از ارزهای داخلی خود به جای یورو استفاده کنند.

یکی از مزایای مطرح شده برای یورو جهت استفاده شهروندان اروپایی این است که آنها می توانند بدون نیاز به تهیه پول ملی هر کشور، در تمامی کشورهای دارای یورو حضور یابند، بدون اینکه نیاز به تهیه پول آن کشور باشند. همچنین جلوگیری از بروز نوسانات اقتصادی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا از طریق کنترل های پولی یکسان و اعمال سیاست های سختگیرانه، باعث تقویت جایگاه یورو در مبادلات بین المللی شده است.

کشورهایی که مبادرت به تشکیل اتحادیه اروپا کرده بودند، برای نظارت بر ارز مشترک و همچنین چاپ اسکناس یورو، اقدام به تاسیس بانک مرکزی اروپا کردند. با این حال، هرچند یورو در ژانویه سال ۱۹۹۹ به چاپ رسید، اما استفاده از آن به صورت رسمی تا سال ۲۰۰۳ به طول انجامید.

اسکناس‌های یورو

اسکناس یورو توسط "رابرت کالینا" طراحی شد که تقریبا با اسکناس های کشورهای دیگر که معمولا تصاویری از چهره های شاخص ادبی، فرهنگی و سیاسی و همچنین بناهای تاریخی در آنها نقش بسته، دارای تصویری از نقشه اروپا، طاق ها، پل ها و پنجره های معمولی است.

هفت اسکناس رنگارنگ یورو از ۵ تا ۵۰۰ یورویی ارزش‌گذاری شده‌اند و یک واحد کوچک تر نیز وجود دارد که سنت نام دارد و هر ۱۰۰ سنت، یک یورو است. همچنین سکه های یورو نیز از یک سنتی تا دو یورویی ارزش گذاری شده است. طراحی یک طرف سکه ها یکسان است، اما در پشت هر سکه تصاویر متفاوتی برای هر یک از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وجود دارد.

حجم معاملات یورو در بازار مشتکل ارزی ایران طی سه ماه نخست امسال، معادل ۸۳ میلیون و ۲۷۳ هزار و ۶۰۰ یورو اعلام شده که این آمار نشان از رشد ۱۳۲۷ درصدی حجم معاملات یورو نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد.

در حال حاضر، علاوه بر دلار در بازار ایران، نرخ یورو نیز دارای اثرگذاری قابل توجه بر جریان اقتصادی کشور است و این ارز به عنوان دو انتخاب اول اغلب تجار و بازرگانان ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد.

تصویر اسکناس ۵ یورویی و سکه یک یورویی

اسکناس 5 یورویی

سکه یک یورویی

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.