بازارهای مالی به دلیل داده محور بودن، قابل پیش‌بینی هستند و در سایه عدم آگاهی مردم از چگونگی پیش‌بینی روند قیمت سهام و ضعف نظارت، صفحات مجازی به بستری برای ارائه تحلیل‌های گوناگون و خطر از دست رفتن سرمایه مردم تبدیل شده است.

سرمایه‌گذاری بورسی با هدایت صفحات مجازی

به گزارش کارآفرین نیوز، ماهیت بازار سرمایه با داده‌ها مرتبط بوده و به همین سبب می‌توان با بهره‌گیری از دانش، روند بورس را پیش‌بینی کرد.

به‌ منظور پیش‌بینی روند بورس از دو نوع تحلیل تکنیکال و بنیادی بهره برده می‌شود. تحلیل بنیادی هم تحلیل ریشه‌ای، پایه‌ای یا اساسی تحلیلی بوده که عوامل اثرگذار بر قیمت سهام شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به‌ طور کلی عواملی محیطی، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل درونی شرکت سه عامل اثرگذار بر قیمت سهام است. تحلیل گران با بررسی این سه عامل، ارزش واقعی سهام را تعیین کرده و با مقایسه آن باارزش ذاتی سهام، روند سهام شرکت مورد نظر را پیش‌بینی می‌کنند.

پیش بینی بورس

در مقابل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال قرار دارد. در این نوع تحلیل با بهره‌بردن از روند بورس در روزهای قبل، پیش‌بینی از نحوه حرکت سهام انجام می‌شود.

به‌ طور کلی می‌توان گفت در تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودار و رابطه ریاضی، روند قیمت سهام بر اساس نوسانات گذشته پیش‌بینی می‌شود.

با اینکه در ایران تحلیل بنیادی به دلیل عوامل دستوری و عدم شفافیت برخی از شرکت‌ها سخت است، اما ترکیبی از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال بهترین روش برای تجزیه‌ و تحلیل قیمت سهام است.

از آنجایی‌ که سرمایه‌گذاران با این تحلیل‌ها آشنا نبوده و یادگیر آن زمان‌بر بوده و تعداد اساتید خبره در این زمانی اندک است، لذا کلاهبرداری در پیش‌بینی روند سهام بورس بسیار مشاهده می‌شود.

هر روز صفحات مجازی گسترده‌ای اقدام به تحلیل قیمت سهام شرکت‌ها کرده و با تبلیغات گسترده، افراد را جذب خود می‌کنند.

نکته‌ای که در خصوص تحلیل این صفحات وجود دارد این است که دستکم صاحبان این کانال‌های تلگرامی یا صفحات اینستاگرامی که به دنبال کلاهبرداری نبوده، سهم‌هایی که در سبد بورسی خود را دارند تحلیل می‌کنند یا افراد را به سمت خرید سهم‌های مدنظر آنها راهنمایی می‌کنند و در واقع به دنبال افزایش سودآوری خود هستند.

بورس

از سوی دیگر برخی از این کانال‌های با تحلیل‌های خود به دنبال فروش سهام به مردم برای افزایش سرمایه خود هستند.

در واقع مدیران این صفحات در گذشته سهمی را خریداری کرده‌اند و با یک تحلیل اشتباه و به‌ دور از واقعیت سبب هجوم مردم به آن سهم شده، در نتیجه سهم با افزایش قیمت مواجه می‌شود و این افراد از این فرصت بهره برده و سهم خود را با قیمت بالا به فروش می‌رسانند.

با وجود اینکه برخی از این صفحات تحلیل‌های صحیح ارائه می‌دهند، اما برای خرید و فروش یا ترید نیاز است، افراد از دانش حداقلی برخوردار باشند و صرفاً با یک تبلیغ جذاب سرمایه خود را در معرض خطر قرار ندهند.

نکته دیگری که در خصوص ترید باید گفت این بوده که سرمایه‌گذاران بسته به هدف خود، اقدام به خرید سهام به‌صورت کوتاه‌مدت یا بلندمدت می‌نمایند و قبل از ترید کردن این مسئله باید مورد بررسی قرار گیرد.

در روش کوتاه‌مدت، از روش نوسانات کوتاه‌مدت در قیمت دارایی سود کسب می‌شود و در بلندمدت نیاز به صبوری چندماهه یا سالانه دارد.

البته ریسک ترید بسیار بالا بوده و ترید موفق نیاز به مهارت بالا و اطلاعات بالا است.

در حال حاضر کارگزاری‌های بورس کشور در زمینه ترید فعال بوده و افراد قادر هستند با مراجعه به این کارگزاری‌های، ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند.

همچنین کتب مختلفی در زمینه تحلیل بازار سرمایه موجود بوده که مطالعه آن‌ها نیز در این زمینه راهگشا خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =