بازارهای جهانی با رصد لحظه‌ای تنش‌های ژئوپلیتیک، با تمام توان در برابر ریزش مقاومت می‌کنند، اما بانک‌های بین‌المللی همچنان به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران هشدار می‌دهند.

سردرگمی بازارهای جهانی پس از جدایی استقلال طلبان اوکراینی

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، بازارهای جهانی در برابر ریزش سنگین ارزش سهام خود در حال مقاومت هستند. در پی افزایش تنش های ژئوپلیتیک میان اوکراین و روسیه، روز گذشته بی ثباتی در بازارهای جهانی مشهود بود.

پس از آنکه ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه، استقلال مناطق جدایی طلب شرق اوکراین را به رسمیت شناخت و اوکراین را بخش جدایی ناپذیر تاریخ روسیه خواند، سه شنبه ۲۲ فوریه نیز سرمایه گذاران بین المللی، روز معاملاتی پر التهابی را تجربه می کنند.

پوتین

ویکتور سزابو؛ مدیر پورتفوی بازارهای نوظهور شرکت سرمایه گذاری انگلیسی آبردن می گوید: پیش از آغاز هفته جاری معاملاتی، سرمایه گذاران و معامله گران امیدوار بودند اما روز دوشنبه همگان متوجه شدند که در مقطع بسیار مهمی قرار گرفته ایم.

همزمان با اعلام تصمیم رییس جمهور روسیه، فعالیت های معاملاتی در بازارها و بورس روسیه به صورت عادی در جریان بود. ارزش روبل حدود ۳.۳ درصد ریزش داشت اما بازارهای سهام مسکو به پایین ترین سطح خود در یک سال اخیر رسید.

همچنین تحلیل گران بانک کامان ولث استرالیا نیز با اشاره به خطرات احتمالی تصمیم اخیر روسیه، نسبت به معاملات روز سه شنبه به سرمایه گذاران هشدار داده اند.

تحلیل گران بین المللی نیز تاکید دارند که معامله گران و فعالان بین المللی بازارهای مالی، منتظر پاسخ ایالات متحده آمریکا و اروپا هستند. به نظر می رسد این پاسخ شامل اِعمال تحریم های جدید علیه روسیه خواهد بود و بازارها پیش از انتشار علنی هر نوع تصمیم بین المللی، در التهاب به سر می برند.

یکی از این پاسخ ها ممکن است قطع ارتباط روسیه با سیستم پرداخت بین المللی سوییفت (SWIFT) باشد که منجر به ناتوانی در بازپرداخت بدهی های بین المللی این کشور به بانک های اروپایی خواهد شد.

به نظر می رسد پس از اعلام تصمیم روز دوشنبه روسیه مبنی بر به رسمیت شناختن دو منطقه دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین، بازارهای جهانی امروز بیش از روزهای گذشته در بی ثباتی به سر می برند و هنوز جهت گیری واضحی هنوز نشان نداده اند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.