احتمال جنگ میان اوکراین و روسیه وجود دارد و این جنگ می‌تواند تاثیر مثبت و منفی بر اقتصاد ایران بر جای بگذارد

اثر جنگ احتمالی اوکراین و روسیه بر اقتصاد ایران

به گزارش کارآفرین نیوز، روسیه به تنهایی ۵۰ درصد از گاز اروپا را تامین می کند و همین امر سبب شده ناتو با احتیاط در مقابل روسیه برخورد کند، در صورتی که توافق هسته ای شکل بگیرد، اروپا قادر خواهد بود، از مسیر ایران گاز خود را تامین نماید که این مسئله بر اقتصاد کشور تاثیر مثبتی خواهد داشت.

البته نباید فراموش کرد که زیرساخت های این امر در کشور به طور کامل وجود ندارد، اما در صورتی که ایران بتواند از این فرصت بهره ببرد، بخش های مختلف اقتصادی منفعت بسیاری کسب خواهند کرد.

از سوی دیگر حجم تجارت ایران با روسیه و اوکراین حدود ۶ میلیارد دلار است، البته در ماه اخیر پس از سفر رئیس جمهور به روسیه، مقرر شد میزان تجارت ایران و روسیه به ۱۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

نکته دیگر این بوده که روسیه و اوکراین کشورهای اصلی تولیدکننده گندم جهان محسوب می شود و به دلیل خشکسالی های درون کشور، ایران نیازمند واردات ۸ میلیون تُن گندم در سال است و آمارها حکایت از این دارد که اصلی ترین منبع واردات کشور نیز در سال های اخیر، روسیه و اورکراین بوده اند، در نتیجه هرگونه جنگی میان این دو کشور، باعث مشکلات در زمینه تامین گندم خواهد شد.

همچنین ایران یکی از کشورهای اصلی خریدار غلات روسیه با ۳.۶ میلیون تُن است، از طرف دیگر اوکراین نیز یکی از اصلی ترین کشورهای وارد کننده دانه های روغنی و خوراک دام به ایران بوده است، در نتیجه به دلیل وابستگی ۸۰ درصدی اقتصاد کشور به واردات دانه های روغنی، جنگ احتمالی سبب رشد قیمت و تاخیر در واردات این کالاهای اساسی خواهد شد و کشور با مشکل روبرو خواهد شد.

آنچه مشخص است جنگی که در نزدیکی مرزهای ایران نیست اما بر شرایط اقتصادی کشور تاثیرگذار خواهد بود. در واقع هرگونه جنگی سبب افزایش قیمت نفت، بحران انرژی، افزایش هزینه حمل و نقل و ... در جهان خواهد شد و حتی در صورت ثابت ماندن قیمت دلار، هزینه تمام شده برای واردات کالاهای اساسی افزایش پیدا می کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =