رئیس کل بانک مرکزی انجام اصلاحات اساسی در نظام بانکی را مهم‌ترین دستور کار این بانک در دوره جدید برشمرد و افزود: بانک‌ها حق بنگاه‌داری ندارند.

صالح‌آبادی: بانک‌ها حق بنگاه‌داری ندارند

به گزارش کارآفرین نیوز، علی صالح آبادی در دومین نشست دوره ای با صاحبنظران و کارشناسان اقتصادی، دستور کار اصلی بانک مرکزی در دوره جدید را ایجاد اصلاحات اساسی در نظام بانکی برشمرد و افزود: نحوه ارتباط بانک ها با بانک مرکزی و بانک مرکزی با دولت و همچنین نحوه ارتباط بانک ها با مردم باید اصلاح شود.

رئیس کل بانک مرکزی اظهارداشت: ارتباط دولت و بانک مرکزی در قالب ارائه تنخواه، خرید ارز حاصل از صادرات نفتی و همچنین بانکدار دولت بودن تعریف شده و لازم است تا در این زمینه اصلاحاتی انجام شود.

صالح آبادی از مهم ترین زمینه های ارتباط بانک مرکزی با بانک ها، به موضوع اضافه برداشت بانک ها و مسئله ناترازی نظام بانکی اشاره کرد و افزود: بانک ها به دلیل آنکه واسطه گر وجوه هستند، حق بنگاه داری ندارند.

وی با اشاره به لزوم نگهداری بخشی از دارایی بانک ها به صورت نقد و شبه نقد، خاطر نشان کرد: طی یکسال اخیر در این زمینه اوراق دولتی مطرح شده است.

همچنین در این نشست، صاحبنظران اقتصادی با تشریح و تحلیل موضوعات مختلف، نقش متداول بانک های مرکزی در دنیا برای ایجاد ثبات اقتصادی و درگیر نبودن مستقیم در مقوله رشد اقتصادی، الزامات و راهکارهای تامین مالی غیرتورمی کسری بودجه و هدایت اعتبارات به سمت بخش های مولد را مطرح و راه کارهای پیشنهادی خود را ارائه کردند.

نشست صالح آبادی با اقتصاددانان

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.