یک کارشناس صنعت خودرو معتقد است که حباب قیمتی برخی خودروهای وارداتی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد است.

حباب ۳۰ درصدی قیمت خودروهای خارجی

امیرحسن کاکایی در گفتگو با کارآفرین نیوز، در خصوص وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: قیمت ها در بازار خودرو دچار نوسان شدند و این موضوع محدود به خودروهای داخلی نیست و شامل خودروهای وارداتی هم می شود.

وی افزود: بررسی ها نشان داده که در حال حاضر، برخی خودروهای خارجی در بازار ایران به دلیل منع واردات دچار حباب قیمتی ۱۰ تا ۳۰ درصدی شدند.

این کارشناس صنعت خودرو اضافه کرد: در صورتی که آزادسازی واردات صورت گیرد و نرخ ارز واقعی سازی شود، این حباب قیمتی شکسته خواهد شد و خودرو خارجی با نرخ معقولی در بازار مورد معامله قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه نرخ ارز در ایران قیمت مشخصی ندارد، نمی توان قیمت خودرو در کشورهای همسایه را با قیمت خودرو در داخل کشور مقایسه کرد با این حال، مشخص است که اکنون قیمت خودروهای خارجی در بازار بیش از حد معمول بالا است و انتظار ترکیدن حباب آن را داریم.

قیمت خودرو

کاکایی با اشاره به وضعیت خودروهای داخلی، ادامه داد: قیمت های اعلامی محصولات خودروسازان با توجه به زیان دهی که شرکت ها در روند تولید متحمل شده اند، متناسب با سطح کیفی خودروها است و در مقایسه با قیمت های تعیین شده در بازار، هیچ حبابی ندارد با این حال از خودروسازان انتظار می رود بدون تغییر قیمت، سطح کیفی محصولاتشان را بالا ببرند تا رضایت مصرف کنندگان را جلب کنند.

وی خاطرنشان کرد: جدای از این، بازار خودرو در حال حاضر دچار رکود شدید است و از میزان معاملات آن کاسته شده است؛ اگر نرخ ارز به کمتر از ۲۰ هزار تومان نرسد و به دنبال آن قیمت ها کاهش پیدا نکنند، این رکود تا ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ نیز ادامه دارد و خبری از رونق بازار خودرو نخواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =