فدرال رزرو با انتشار آمار تورمی ژانویه ۲۰۲۲، نشان داد احتمال افزایش قریب الوقوع درخواست‌های دستمزدی وجود دارد.

هشدار فدرال رزرو نسبت به خطر افزایش دستمزدها

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از رویترز، فدرال رزرو اعلام کرد تورم بار دیگر در ماه ژانویه افزایش یافت و اگر این روند ادامه یابد، با خطر درخواست افزایش دستمزد روبرو خواهیم شد.

گزارش اخیر فدرال رزرو از توصیف تورم موجود، حکایت از آن دارد آمارهای تورمی از آنچه پیش بینی می شد بالاتر رفته است و موج درخواست های افزایش دستمزد در راه است.

تحلیل گران معتقدند انتشار این گزارش با این سبک و سیاق، هدف بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره از مارس ۲۰۲۲ میلادی را اثبات می کند.

همزمانی انتشار این آمار با آغاز درگیری ها میان روسیه و اوکراین، موید آثار تورمی این جنگ بر اقتصاد جهان است. تحلیل گران اقتصادی در چند روز گذشته، بارها نسبت به آثار تورمی جنگ در منطقه اروپای شرقی بر اقتصاد جهانی هشدار داده اند.

روسیه و اوکراین از تامین کنندگان اصلی منابع انرژی، مواد غذایی استراتژیک مانند گندم و جو، فلزات مهم و ... در جهان هستند که درگیری در این منطقه می تواند رشد اقتصاد جهانی را که بر اثر تداوم دوران پاندمی بسیار کُند شده بود به شدت تحت الشعاع قرار دهد.

نرخ سالانه شاخص قیمت مصرف کننده تنها در ماه ژانویه، ۶.۱ درصد افزایش داشته است که بیشترین میزان رشد از سال ۱۹۸۲ محسوب می شود. پیش تر فدرال رزرو، نرخ تورم در ماه ژانویه را دو درصد اعلام کرده بود که آمار اخیر، حکایت از افزایش سه برابری شاخص دارد.

شاید به جرات بتوان گفت این روزها، درگیری های ژئوپلیتیک در رآس هرم دلایل افزایش تورم قرار گرفته است و نام پاندمی کمتر به گوش می خورد.

فدرال رزرو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.