در پی آغاز درگیری‌های نظامی میان روسیه و اوکراین، کشورهای غربی به دنبال قطع کامل دسترسی روسیه به سیستم پرداخت بین‌المللی سوییفت هستند اما در این میان، به نظر می‌رسد روسیه، نگران این عدم دسترسی نیست.

آیا ارزهای دیجیتال؛ راه فرار روسیه از تحریم‌ها خواهد شد؟

به گزارش کارآفرین نیوز به نقل از فایننشال تایمز، این روزها بسیاری از افراد و نهادها به دنبال در امان ماندن از آثار تحریم های غرب علیه روسیه هستند و گویی رمز ارزها، به عنوان بهترین گزینه برای رهایی از آثار تورمی تحریم ها دهان به دهان می چرخد.

آمریکا و متحدان غربی هر روز تحریم های بیشتری علیه روسیه تصویب می کنند. آمریکا در پیِ تحدید توانایی روسیه در تجارت جهانی با استفاده از دلار و سایر ارزهای بین المللی است. تحریم پنج بانک مهم روسیه که دارایی آنها حدود هزار میلیارد دلار (۱ تریلیون دلار) تخمین زده می شود از اولین تحریم های مالی اِعمال شده مخالفان روسیه تلقی می شود. هر روز تعداد زیادی از مقامات روسیه و اعضای خانواده آنها نیز به لیست تحریم های آمریکا و غرب افزوده می شود.

مخالفان حمله نظامی روسیه به اوکراین، به دنبال قطع کامل دسترسی روسیه به سیستم پرداخت بین المللی سوییفت (SWIFT) هستند. سوییفت؛ سیستم پرداخت بین المللی است که تمام پرداخت های بانکی بین المللی از طریق آن، پردازش و منتقل می شوند.

رمز ارزها

اما با ظهور رمزارزها، بسیاری از محاسبات دنیای اعداد و ارقام تغییر کرده است. رمزارزها به عنوان دارایی های دیجیتالی به واسطه ماهیت غیرمتمرکز خود، معاملات همتا به همتا را امکانپذیر می سازند. این بدین معنی است معاملاتی که به دلیل تحریم های بین المللی با دلار یا سایر ارزها ممکن نیستند میسر می شود.

روسیه چندی پیش، اقداماتی در جهت پذیرش قانونی رمزارزها در این کشور انجام داد. پذیرش قانونی رمز ارزها در حال حاضر به عنوان راه فراری برای کشورهایی که مورد تحریم واقع می شوند بررسی می شود. گرچه بسیاری از سیاستگذاران، این شیوه پرداخت را راهی برای پولشویی می دانند.

بر اساس آمار درگاه پرداخت سنگاپوری Triple A، بیش از ۱۷ میلیون نفر از جمعیت روسیه که حدود ۱۲ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند مالک دارایی به صورت ارز دیجیتال هستند. اما هنوز اطلاعاتی از میزان دارایی های احتمالی دولت روسیه منتشر نشده است.

از آنجا که میزان دارایی ارز دیجیتال که روسیه در اختیار دارد هنوز شفاف نیست، دولت های غربی نمی توانند در مورد میزان اثرگذاری تحریم ها بر روسیه به اِجماع نظر برسند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.