هاوینگ به معنی نصف شدن پاداش استخراج بیت‌کوین بوده که بر اساس اطلاعات موجود، در ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ اتفاق خواهد افتاد.

"هاوینگ" بعدی بیت‌کوین چه زمانی است؟

به گزارش کارآفرین نیوز، نصف شدن پاداش بیت‌کوین هر چهار سال یک‌بار رخ می‌دهد و پس از آن بابت پاداش ماینرها جهت استخراج هر بلوک نصف خواهد شد.

بر اساس اطلاعات موجود، در سال ۲۰۰۹ که بیت‌کوین معرفی شد، پاداش استخراج ۵۰ بیت‌کوین بوده و در حال حاضر میزان پاداش اندکی بیش از ۶ بیت‌کوین است، البته این ۶ بیت‌کوین در میان تمام افراد هر بلوک توزیع می‌شود.

فرایند استخراج بیت‌کوین به‌گونه‌ای بوده که در هر ده دقیقه یک بلوک استخراج می‌شود، به عبارتی در آن تراکنش‌های موجود تایید می‌شوند. با اتمام این فرایند پاداشی میان کلیه افراد حاضر در آن بلوک تقسیم می‌شود.

بیت کوین

بر اساس طراحی صورت‌ گرفته برای بیت‌کوین در مجموع ۲۱ میلیون بیت‌کوین قابل استخراج وجود دارد که تا به امروز حدود ۱۸.۵ میلیون بیت‌کوین تولید شده است، البته به دلیل ساختار شبکه بیت‌کوین سال ۲۱۴۰ میلادی آخرین بیت‌کوین تولید می‌شود.

اما هاوینگ بیت‌کوین گه تاثیری دارد؟

در هر ۴ سال یک‌بار ۲۱۰ هزار بلوک استخراج می‌شود و پس از این استخراج، میزان پاداش نصف خواهد شد و از نظر تاریخی ثابت شده است که هنگامی که هاوینگ رخ می‌دهد، بازار بیت‌کوین گاوی می‌شود به‌ عبارت‌دیگر در آن مقطع بازار روبه‌رشد شده و ارزش بیت‌کوین صعودی می‌شود.

اطلاعات حکایت از این دارد که تا به امروز سه هاوینگ در شبکه بیت‌کوین اتفاق افتاده است. پس از نصف شدن پاداش، جریان ورودی بیت‌کوین‌های جدید کاهش پیدا می‌کند و در نتیجه عرضه و تقاضا تغییر می‌کند. در واقع به دلیل کاهش در عرضه، قیمت‌ها متناسب با آن تغییر کرده و روند افزایشی پیدا می‌کند.

نکته دیگر تاثیر هاوینگ بر نرخ تورم بیت‌کوین است. نرخ تورم بیت‌کوین در سال ۲۰۱۱ برابر با ۵۰ درصد بود و پس از هاوینگ در سال ۲۰۱۲ به ۱۲ درصد کاهش یافت. علاوه بر پس از هاوینگ در سال ۲۰۱۶ این نرخ به کمتر از ۵ درصد کاهش یافت و در حال حاضر نیز نرخ تورم بیت‌کوین کمتر از ۱.۸ درصد است.

https://www.bitcoinblockhalf.com/images/bitcoin-inflation-chart.png

در واقع پس از هاوینگ شاهد کاهش نرخ تورم یا کاهش قدرت خرید هستیم و به طبع آن ارزش بیت‌کوین افزایش پیدا می‌کند.

البته این نکته را باید در نظر داشت که پس از هاوینگ به‌ سرعت بازار وارد صعود نمی‌شود و بررسی‌های سه هاوینگ گذشته حکایت از این دارد که این روند صعودی پس از سه تا شش ماه رخ خواهد داد.

در سال ۲۰۱۶ قبل از هاوینگ، ارزش بیت‌کوین ۶۵۰ دلار بود و پس از یک سال به ۲۰ هزار دلار افزایش پیدا کرد. همچنین در سال ۲۰۱۲ پیش از هاوینگ ارزش پادشاه ارزهای دیجیتالی ۱۳.۴۲ دلار بود و پس از مقطع کوتاهی به ۲۳۰ دلار افزایش پیدا کرد.

این روند حکایت از این دارد که باید در سال ۲۰۲۴ ( ۷۹۷ روز دیگر) پس از هاوینگ منتظر یک جهش قیمتی در ارزش بیت‌کوین باشیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.